laire voorstellingen. In 1944 ging Bergwerf tot en met 15 september nog naar de film. 'Vandaag moeten alle schouwburgen, amusementsbedrijven, bioscopen, ijszaken en dergelijke wegens besparing van stroom worden gesloten. Waar moeten we nu onze centen brengen?', schrijft hij in zijn dagboek. Sluiting Het Tuschinski concern geeft in 1970 aan zich terug te willen trekken en de gemeente Schiedam heeft inte resse om het theater over te nemen. Op 31 december 1970 worden de laatste films getoond. Het ging niet goed meer met de bioscoop. In de jaren vijftig verschenen er in de Schiedamse dagbladen artikelen die daar op wezen. 'Al meteen na de oorlog ging het niet meer zo best met het Passage Theater. Ondanks de feestweken waarvoor wij kinderen ons wekelijks dubbeltje ruilden tegen de gekleurde SG-kaartjes (goed voor één voorstelling elk), ondanks de, in onze ogen, fabelachtige muzikale Joop Walvis wiens optreden alleen al de entreeprijs waard was, ondanks de knusse woensdagavonden met het Rotter- damsch Philharmonisch orkest of de Kunstkringen: het ging bergafwaarts met onze steedse illusie.' Artikelen verschenen met koppen als: 'Het Passage Theater als Cultureel Centrum een noodoplossing', 'Passage blijft voorlopig twee films draaien', 'Passage wordt Semi Avant Garde bioscoop.' 'Nu er goede films komen is een Filmkring nodig,' aldus Hans van der Sloot in het tijdschrift Schie damse Gemeenschap. Het Passage Theater sloot in 1982 de deuren van de filmzaal en in 1993 werd het theater gesloopt. Filmhuis en meer Ongeveer tegelijkertijd met de sluiting van de filmzaal van het Passage Theater richtte een aantal studenten de Filmclub Schiedam op. De Studenten Vereniging Schiedam (SVS) organiseerde al filmavonden sinds 1980 als een van haar activiteiten, bijvoorbeeld een Walt-Disneyavond met aantal tekenfilms. In de loop van die twee jaar programmeerde de vereniging steeds meer filmavonden, met als gevolg dat op 29 juli 1982 Stichting Filmclub Schiedam officieel werd opge richt. Daarmee wordt het huidige Wenneker Cinema (Stichting Filmhuis Schiedam) het oudst lopende filmtheater in Schiedam onder beheer van dezelfde organisatie. In 2022 viert het filmhuis van Schiedam haar 40-jarig jubileum.De filmzaal was en is een plek van plezier of dit nou in het pluche is, op een klapstoeltje of in een tent. Film is altijd al een manier geweest om te ontsnappen aan de werkelijkheid, een manier van ontspanning en plezier. En film- en bios coopbeleving is al al heel lang een onderdeel van het leven van de inwoners van Schiedam en omstreken. Dit zal nog wel zo blijven. De ingang van het Passage Theater in de Passage voor de verbouwing. (Collectie Gemeentearchief Schiedam) beeldnummer 07847 Scyedam jaargang 45 nr. 3 83

Scyedam | 2019 | | pagina 11