Fietsen langs de route van de trekschuit Het historisch landschap als plek van plezier Reinard Maarleveld Waarom zouden we tijdens de Monumen tendagen ons beperken tot de grenzen van de stedelijke bebouwing? Waarom niet plezier gezocht op de fiets of te voet, langs eeuwenoude dijken en slo ten? 'Plekken van plezier' is het thema van de Open Monumentendagen. Zaterdag 14 en zondag 15 september 2019 zullen in heel Nederland mensen historische panden bewonderen. Van binnen en van buiten, in hun eigen stad of elders. De plaatselijke comités hebben zich beijverd lijsten aan te leggen van plaatsen van vermaak. Herbergen en kroegen, schouwburgen, theaters en bioscopen, wandelparken met vijvers en muziekkoe pels, sportcomplexen en zwembaden. Ook in Schiedam heeft het comité zich gericht op plaatsen binnen de gemeentegrenzen die vroeger of nu te boek stonden als 'plekken van plezier'. Tabaksdamp Gaan we te rade bij het Schiedams collectief geheugen dan komen we uit bij Beijersbergen, Monopole en het Passage Theater, het Julianapark, sportpark Thurlede en het Sportfondsenbad. Willekeurige voorbeelden, overigens. Maar kijken we naar het individueel geheugen dan bent u, beste lezer, even overgeleverd aan mijn herinneringen. Een stapavond in 1975 begon voor mij in het Sterretje rond een uur of half elf. Afhankelijk van de mensen die je tegenkwam bezocht je bijvoorbeeld de Quibus, de Mallemolen, het Weeshuis, Onder de Pot, de Unie, 't Fust, het Paard. En vaak eindigde het rondje weer in 't Ster retje waar de duif, in zijn veel te kleine kooi tegen de achterwand, nog steeds in leven bleek, ondanks meedogenloos harde muziek (Buona Sera Signo- rina van Louis Prima was de 'huishit') en kolossale hoeveelheden tabaksdamp. Marianne Thieme was nog maar drie jaar oud. 84 Scyedam jaargang 45 nr. 3

Scyedam | 2019 | | pagina 12