Voor film en theater week ik meestal uit naar Rotterdam of Vlaardingen. Theater de Teerstoof in de Nieuwstraat vormde daarop een uitzondering. Alles was er klein: het podium, de bar en de lounge en vooral de zaal. Maar het betekende dat je als bezoeker bijna op schoot zat van de (aankomende) top van de Nederlandse en Vlaamse kleinkunst. Ik bewaar mooie herinneringen aan de optredens van cabaret Ivo de Wijs en de Vlaamse zanger-gitarist Miel Cools. Maar ook Neerlands Hoop, NAR (met Youp van 't Hek), Don Quishocking en Tekstpiere ment traden er op. Een oude landkaart Maar waarom zouden we tijdens de Monumenten dagen ons beperken tot de grenzen van de stedelijke bebouwing? Goed beschouwd is het historisch land schap buiten de stad, in zijn geheel een buitenge woon interessante plek van plezier. Allereerst ligt Schiedam in een mondingsgebied van grote rivieren dat al vanaf de prehistorie bewoond is. Vanaf de dertiende eeuw ontstaat de infrastruc tuur die nog steeds kenmerkend is voor het huidige poldergebied tussen Kethel, Vlaardingen, Midden- Delfland, Delft en Rotterdam. Zoals in het stadscentrum straatnamen verwijzen naar de functie van een plek (Vismarkt, Dam, Begijnhof, Grote Markt, Baan) zo verwijzen de namen van (vaar)wegen naar hun plaats en functie in het poldergebied: Veenweg, Woudweg, Polder vaart, Windas, Vijfsluizen. Wanneer u op een mooie zomerdag vanuit Kethel richting Vlaardingen wandelt, neem dan (bijvoor beeld digitaal via topotijdreis.nl) een oude landkaart mee. Met wat fantasie kunt u precies nagaan hoe een wandelaar rond 1830 deze route aflegde en wat hij of zij daar aantrof. Zon wandeling geeft ook inzicht in het complex van dijken, sloten en vaarten dat hier sinds de middeleeuwen vrijwel onveranderd aanwezig is. Wie zich op de fiets vanuit Schiedam, via Kethel en de Kandelaar langs de Delftse Schie naar Delft begeeft maakt tevens een reis in de tijd. De trekschuit Schiedam-Delft volgde in de zeventiende eeuw voor een deel dezelfde route. Je fietst de stad binnen via de Zuidkolk en passeert de plek waar Vermeer stond toen hij zijn Gezicht op Delft schilderde. Een mooi zoekplaatje: wat vinden we nog terug uit zijn stads beeld van 1660? Maar wat doen we in Delft? Vooral langzaam, heel langzaam, terug via Abtswoude en de Harreweg naar Kethel en Spaland en vervolgens via Noordeinde en het Poldervaartfietspad naar Schiedam. Daar sta je dan op de Grote Markt, met een biertje in de hand. In het besef dat dit maar een hele klein plek is in een veel groter, eeuwenoud, prachtig en plezierig landschap.-^ jfsluizei beeldr Ie grens met Vlaardingen, g< 09810 I) Jaap Evert Abrahamse, Ad van der Zee en Menne Kosian Atlas van de Schie, 2500 jaar werken aan land en water (2016). Een prachtig lees- en kijkboek over de geschiedenis van de Schie en het stroomgebied tussen Delft, Rotterdam en Schiedam. Scyedam jaargang 45 nr. 3 85

Scyedam | 2019 | | pagina 13