Geboren Schiedammer tekent een stad in de mist Biesheuvels mythen en sagen over het oude Schiedam Welke stad wordt beschreven in de wer ken van Maarten Biesheuvel, die in Schie dam werd geboren en er zijn jeugd door bracht? Schiedam-West speelt de hoofdrol, maar de stad en de inwoners zijn slechts contouren en schimmen; ze staan in dienst van het grote verhaal dat Biesheuvel wil vertellen. Je hoeft maar een paar bladzijden van zijn werk te lezen en je weet: Maarten Biesheuvel is de grootste Schie- damse schrijver aller tijden. Er is niemand anders die aan hem kan tippen, behalve misschien Ida Gerhardt, maar die heeft hier maar enkele jaren gewoond. Biesheuvel is in onze stad geboren, dit in tegenstel ling tot de andere literatoren die we zo graag van het ereteken 'Schiedams' voorzien, zoals Elsschot, Reve en Bordewijk. Dat niet alleen. Schiedam is overal in het werk van Biesheuvel terug te vinden. In zijn verhalen stelt hij altijd universele, tijdloze thema's aan de orde maar dat doet hij aan de hand van zeer concrete gebeurtenissen en beschrijvingen. Het is niet de stad van nu die voor ons geestesoog oprijst, maar die van zo'n dikke zestig jaar geleden toen de auteur zijn tienertijd beleefde en zijn grote liefde Eva Gütlich leerde kennen. Wilton-Fijenoord De familie Biesheuvel was verknocht aan het Westen. Maartens vader, Cornelis Biesheuvel, had een interes sante functie bij Wilton-Fijenoord, hij was er scheeps- archivaris en beheerder van het bedrijfsmuseum. Van alle schepen die op de werf waren gebouwd of gerepa reerd, kon hij in een vloek en een zucht de tekeningen naar voren brengen. Enkele jaren na zijn huwelijk met Huibertje Vreugdenhil verhuisde het paar - er waren al twee kinderen vanuit Rotterdam naar het adres Vlaardingerdijk 343b, waar op 23 mei 1939 Maarten Han van der Horst geboren zou worden. Vader kon nu in vijf minuten naar zijn werk wandelen. In het bezettingsjaar 1943 verhuisden de Biesheuvels naar het Van 't Hoffplein in Schiedam-Oost maar ze keerden terug zodra ze konden. Eind jaren veertig kregen zij een appartement toegewezen in splinter nieuwe flats aan de Burgemeester van Haarenlaan, gebouwd bijna tegenover de ingang van Wilton- Fijenoord. Het gezin was weer terug op het honk. De familie Biesheuvel was stevig gereformeerd. Onder aanvoering van vader ging het gezin elke zondag naar de Julianakerk op de Burgemeester Knappertlaan 29, waarvan de bouw in Maartens geboortejaar begon. Op diezelfde B.K.-laan, zoals hij in zijn werk deze laan noemt, net als alle Schiedammers, woonde ook het gezin Gütlich met dochter Eva en wel op nummer 265b. Dat is een ruim bovenhuis tussen de Bosboom laan en de Julianalaan in een complex dat in 1931 werd voltooid. Erachter liggen de resten van het Sport- fondsenbad. Eva woonde een paar minuten lopen van Maarten. Een hele uitverkiezing Het was een hele uitverkiezing dat de Biesheuvels al een paar jaar na de oorlog in aanmerking kwamen voor een nieuwbouwflat en dan ook nog zo'n ruime. Er hoorde een benedenverdieping bij met twee kamers en een toegang naar de berging. Zulke huizen zijn er in de wederopbouwtijd in Schiedam wel meer gebouwd. Ze waren bestemd voor het grote gezin. Ik woon zelf in zo'n maisonnette. Tegenwoordig hoort daar een tuin bij maar in de jaren vijftig en zestig waren de flatge bouwen omringd door struiken. Bij het wederopbou- wideaal hoorden woningen met grote ramen, omgeven door collectief groen zodat de kinderen gezamenlijk konden spelen en er blijvend contact ontstond tussen de buren. 86 Scyedam jaargang 45 nr. 3

Scyedam | 2019 | | pagina 14