de jaren dertig en veertig geen mens in Nederland enige notie van had. Mijn oom Ernst kampte in dezelfde tijd met vergelijkbare problemen, die nooit begrepen zijn laat staan juist gediagnosticeerd. Hij woonde op het adres Liduinastraat 100b, waar ook ik geboren zou worden, iets minder dan tien jaar na Maarten Bies heuvel, op 19 mei 1949. We moeten elkaar tegen het lijf zijn gelopen maar de gymnasiast Biesheuvel had natuurlijk geen oog voor een tienjarig vierdeklassertje. En ik evenmin voor zulke grote jongens. Vader Cornelis Biesheuvel schijnt een somber en teruggetrokken man te zijn geweest. Het huwelijk met Huibertje was niet goed. Man en vrouw hadden geleerd elkaar te dulden. De kinderen brachten vanzelf sprekend veel zorgen met zich mee, zeker omdat de hulp aan mensen oud of jong met een afwijkende geest op een onvergelijkbaar veel lager peil stond dan tegenwoordig. Onwrikbaar fundament Het geloof was wel een onwrikbaar fundament om je op staande te houden. De familie Biesheuvel maakte deel uit van de gereformeerde kerk, in Schiedam stevig gevestigd, recht in de leer en ambitieus. Ze bezat aanvankelijk twee kerkgebouwen, een in de put van de Rotterdamsedijk, waar nu woningen uit de jaren tachtig staan en een op de Plantage, tegenwoordig het hoofdkwartiervandeHersteldHervormdeninSchiedam. Daar kwam in 1930 de al genoemde Julianakerk bij. In de jaren vijftig slaagden de gereformeerden erin nog twee kerken te bouwen, de Goede Haven op de hoek van de Havenstraat en de Havendijk en de Magnalia Dei op de Loeffstraat in Nieuwland, tegenwoordig cultureel centrum van de Alevieten. De Plantage- kerk werd in diezelfde tijd door de gereformeerden afgestoten. Na veel vijven en zessen wist Maarten Biesheuvel een gymnasiumdiploma te behalen. Hij besloot rechten te studeren in Leiden. Eva ging met hem mee om Russisch te doen bij professor Karei van het Reve. Ze zijn er altijd blijven wonen en hebben, voor zover wij weten, nooit meer getaald naar een huis in Schiedam. Het Westen De vraag is nu: hoe ziet het Schiedam van Maarten Biesheuvel eruit? In hoeverre komt het overeen met de stad zoals ze er in de jaren vijftig en zestig bij lag? Uit de vele verhalen waarin Schiedam voorkomt, blijkt dat Maarten net zo geconcentreerd was op het Westen als zijn vader. De andere wijken van de stad spelen nauwelijks een rol. Het gaat steeds over het stuk tussen pakweg de voormalige Julianakerk en de Vijfsluizen. Maarten richtte in zijn werk de blik wél verder west waarts want daar lag in Vlaardingen het Groen van Prinsterer, een strak gereformeerde middelbare school met een gymnasiumafdeling. Ook Maassluis en Hoek van Holland liggen binnen de horizon maar bijvoor beeld het Van 't Hoffplein niet. Het Stedelijk Gymna sium waar Maarten Biesheuvel van zijn vader zijn opleiding mocht afmaken nadat het in Vlaardingen mis was gelopen, speelt echter wel een rol. Dat was toen gevestigd in het Blauwhuis op de Lange Nieuwstraat. Maarten kwam er bij Eva in de klas. Ook wordt de lezer binnengeleid bij de Tankercleaning aan de kop van de Wilhelminahaven want daar gaat Maarten als tiener, in een beroemd verhaal, snel veel geld verdienen. Ten slotte is er nu en dan sprake van Kethel. Losgebikt uit de puinen Wie de verschillende locaties op een rij zet, stelt vast dat vele inmiddels zijn afgebroken. De flat op de Burgemeester van Haarenlaan maakt deel uit van de Slachthuisbuurt, de eerste echte wederopbouwwijk van Schiedam. Voor de bouw had de gemeente de hand weten te leggen op een grote partij stenen, in 1940 losgebikt uit de puinen van Rotterdam. Dat waren er bij elkaar vijftig miljoen geweest, die allemaal voor tal van projecten zijn hergebruikt. Omdat ze waren zwartgeblakerd door de branden liet de gemeente alle flatgebouwen met muurverf wit schilderen. De hele Slachthuisbuurt heeft plaats moeten maken voor de middenklasse woningen van de distillateurswijk. De Tankercleaning raakte door milieuschandalen in opspraak en ging in 1983 failliet. Het bedrijf maakte wel een soort doorstart. De Julianakerk moest in 1988 plaats maken voor 88 Scyedam jaargang 45 nr. 3

Scyedam | 2019 | | pagina 16