Boksschool zwierf langs café, garage, schuur, kerk, en badhuis Boksvereniging De Haan Merel van der Vaart Vanaf 1957 had Wim de Haan zijn eigen boksschool die op allerlei plekken, kriskras door Schiedam, plezier verschafte aan vele pupillen. Schiedam kent een rijke (amateurjsportgeschie- denis. De wielerclub, het cricketveld en de voetbal vereniging waren voor veel Schiedammers belang rijke 'plekken van plezier'. Een andere populaire én succesvolle Schiedamse sport was het boksen, waarbij een belangrijke rol was weggelegd voor Wim de Haan, oprichter en naamgever van Boksvereni ging De Haan. Sporters en trainers schrijven natuurlijk het liefst geschiedenis met atletische prestaties, Wim de Haan was daarin geen uitzondering. Hij was trots op de successen van zijn boksers: maar liefst acht lands kampioenen en nog eens 55 regionale kampioenen. Maar de geschiedenis van Boksvereniging De Haan reikt verder dan deze overwinningen. Het is een echte Schiedamse geschiedenis van mannen (en later ook vrouwen) die er de schouders onder zetten. Het is een geschiedenis van zelfredzaamheid. En zoals veel geschiedenissen over 'gewone mensen' is het er één die makkelijk verloren gaat, omdat de plekken, personen en verhalen die samen deze geschiedenis maken met de tijd verdwijnen. De Gorzen Wim de Haan werd op 15 mei 1929 in Dordrecht geboren als Willem Thomas Jan Kootje. Bij de burgerlijke stand was alleen de naam van zijn moeder bekend: Boukje Kootje. Wim kreeg daarom in eerste instantie haar achternaam. Pas op 2 juli van dat jaar erkende Jelle de Haan Wim als zijn zoon. Wim Kootje werd Wim de Haan. Zijn ouders hebben echter nooit samengewoond en als Wim vijf is, trouwt zijn moeder met de Schiedamse weduw naar Marinus Boomsluiter. Wim en zijn moeder gaan bij Marinus en zijn twee kinderen in de Gorzen wonen. Wim beschouwde zichzelf dan ook als een echte Gorzenees en ook de oorsprong van zijn boks school ligt in die wijk. Toen Wim de Haan jong was, eind jaren dertig, begin jaren veertig was Rotterdam de belangrijkste boks- stad van Nederland. In 1928 al won Rotterdamse bokser Lambertus (Bep) van Klaveren als enige Nederlander tot nog toe goud bij de Olympische Spelen in Amsterdam. Bep trainde ten tijde van zijn overwinning bij Teun Schilperoord. In december 1940 meldt dagblad Het Volk echter dat de brui sende bokscultuur abrupt ten einde is gekomen. Geen enkele Rotterdamse boksschool bleef gespaard tijdens de bombardementen, met een gebrek aan materiaal en trainingsfaciliteiten tot gevolg. Lang duurde dat gelukkig niet, want in 1945 gaf de inmid dels op leeftijd zijnde Schilperoord weer les, waar schijnlijk aan de Mathenesserlaan in Rotterdam. De jonge Wim de Haan meldt zich eind jaren veertig bij Schilperoord als pupil. In 1950 bokst Wim zijn eerste wedstrijd. Kermisbokser Het boksen blijft lange tijd voor Wim een serieuze hobby en hij heeft daarnaast verschillende banen. H ij vaart op de grote vaart, is dakdekker en timmerman. Ook werkt hij enige tijd als kermisbokser. Midden jaren vijftig behaalt Wim zijn trainersdiploma en op 11 juni 1957 richt hij een boksschool op. De eerste paar maanden wordt er getraind in een zaal van café biljart 'Eureka', Hoofdstraat 131, op de hoek met de Willem Brouwerstraat. De zaal wordt ook voor andere doeleinden gebruikt en Wim moet voor elke 90 Scyedam jaargang 45 nr. 3

Scyedam | 2019 | | pagina 18