bo e k en nieu ws Boekennieuws M.A. Biesheuvel, Een Schiedamse jongen Herman Noordegraaf Sinds 2015 organiseert de bibliotheek jaarlijks, in samenwerking met andere organisaties, activiteiten rondom een schrijver die iets met Schiedam van doen heeft. Hij of zij kan er geboren zijn, gewoond of gewerkt hebben. Ida Gerhardt opende de rij, daarna volgden Ferdinand Bordewijk, Francois HaverSchmidt ('Piet Paaltjens') en Gerard Reve. In 2019 staat Maarten Biesheuvel centraal, geboren in Schiedam op 23 mei 1939. Daar woonde hij de eerste twintig jaar van zijn leven. In het kader van zijn tachtigste verjaardag was er een tentoonstelling in de bibliotheek, vond er een literaire avond plaats, en er verscheen een folder met een fietstocht langs plaatsen die een rol hebben gespeeld in de Schiedamse jaren van de schrijver of in verhalen daarover. Ten slotte was er op de verjaardag van onze schrijver een feestavond, waarop Biesheuvel zelf aanwezig kon zijn. Op die avond vond onder meer de presentatie plaats van Een Schiedamse jongen. In deze verhalenbundel vindt de lezer een door Jan van Bergen en Henegouwen, Jan Gordijn en Hans Over- heul geselecteerde reeks verhalen uit het oeuvre van Biesheuvel waarin Schiedam een rol speelt. In biogra fische volgorde komen allerlei personen, gebeurte nissen, gebouwen, verenigingen en het gereformeerde kerkelijk leven aan de orde. Het is een genot om die verhalen te lezen en het boek is dus een aanrader. Daarbij, zo vermeld ik voor de lezers van Scyedam, moet men zich realiseren dat het om literatuur gaat, om verhalen, die niet als zodanig de feitelijke werke lijkheid pretenderen weer te geven. Dat is ook niet de bedoeling van de schrijver. Hij schrijft geen memoires, al zijn er wel gebeurtenissen in verwerkt, maar die hoeven niet zo gebeurd te zijn. Zoals de verhalen waarin Biesheuvel vertelt over de Engelse bom die zijn huis treft en waarin in het ene verhaal zijn zus Ada en in het andere hijzelf net aan de dood ontsnappen (zie de verhalen 'Dekking' en 'De pornografie'). Echter niet het huis van de familie Biesheuvel (Vlaardin- gerdijk 343b) werd getroffen, maar de woning met nummer 337. Ook kan ik mij niet voorstellen dat zijn vader als goed gereformeerde vloekte. Nog een ander voorbeeld vinden we in het verhaal 'Astrid Krikke'. Daarin spreekt Biesheuvel over het 'gereformeerd clubhuis genaamd 'Irene", waarin de knapenvereniging 'Jonathan' en de meisjesvereniging 'Esther' hun bijeenkomsten hielden. Gebouw Irene (Nieuwe Haven 155, nu Koninkrijkzaal van de Jeho vah's Getuigen) was echter een hervormd bolwerk, waarin onder meer de CJMV haar bijeenkomsten hield. De gereformeerde jeugd hield haar bijeenkom sten in het (gereformeerd) Jeugdhuis aan de Lange Haven 97. Het pand was in 1926 gekocht uit het faillissement van de Verenigde Bond van Distillateurs en Likeurstokers. Het heeft dienstgedaan als club huis voor gereformeerd jeugdwerk totdat het in 1973 verkocht werd aan Interbook. Kortom, de verhalen zijn waar als verhaal, maar hoeven niet echt zo gebeurd te zijn. Ten slotte: in de inleiding op Een Schiedamse jongen schrijft beoogd biograaf Erik de Bruin over 'het strenge en strikt gereformeerde schoolsysteem van het Groen van Prinsterer' in Vlaardingen, waar Maarten op het gymnasium zat. Hij botste daarmee, vooral zoals dat naar voren kwam, in het optreden van de rector. Het Groen was en is echter een (protes tants) christelijke school, waarin niet alleen kinderen uit de gereformeerde kerkgenootschappen, maar ook hervormden en nog anderen naar toe gingen. Dit alles gezegd hebbende, beveel ik aan: neem en lees, want het zijn verrukkelijke verhalen, die boven dien door de Schiedamse uitgeverij Scriptum mooi zijn uitgegeven. M J.M.A. Biesheuvel, Een Schiedamse jongen, Scriptum, Schiedam 2019, pp. 252, prijs 21 euro. 98 Scyedam jaargang 45 nr. 3

Scyedam | 2019 | | pagina 26