Stadskroniek Dromen van de vakantieweek De binnenstad van Schiedam kent prachtige en verrassende doorkijkjes. Wie wel eens in de Koren beurs moet zijn, zal dat beamen. Tegelijkertijd wordt oud Schiedam ontsierd door grote hoeveelheden architectonische shit. Nee, dat gaat te ver. De histo rische gevelrijen worden te vaak onderbroken door trieste middelmaat. Duidelijke voorbeelden daarvan zijn te zien op de Hoogstraat en de Dam, waar ziel loze nieuwbouw werd neergezet op de plek van afge brande pakhuizen. Ook de Nieuwe Passage en het ABC-complex getuigen van deze fantasieloosheid. Dat is geen oude traditie. Het gebouw Singelwijck (Hemaflat), de HAV-bank en de oude Passage laten zien dat men hier ter stede ooit architecten in de arm durfde te nemen met grootse concepten. Zij maakten nieuwbouw tot een verrijking maar die durf is op de een of andere manier weggesijpeld. Sinds de jaren vijftig is risico mijden het parool. Je zou kunnen zeggen: Schiedam volgde het Rotterdamse voorbeeld na maar dan kleinschaliger en zonder het elan. Dat is tot op de huidige dag zo gebleven. Hoog is opgegeven over de, zo goed in de sfeer van de oude Brandersbuurt passende, woningen die zullen verrijzen op de plek van de oude brandweerkazerne, naast de lullige jaren zeventig bouw aan Raam en Verbrande Erven. Inmiddels is duidelijk wat er komt. Onder de misleidende naam Leven in de Branderij worden fantasieloze gevels opgetrokken, voor een deel met schuine daken, die op geen enkele wijze verwijzen naar bijvoorbeeld de tuitgevels die ooit de brandersknechtenwoninkjes kenmerkten. Daar zijn aan de overkant nog drie voorbeelden te zien. Het is Zeeman- en Wibra-architectuur uit het confectieatelier. Uit datzelfde atelier komt overigens ook de nieuw bouw buiten de binnenstad, zoals de bruine rijtjes huizen die de wederopbouwflats tussen Van Haar- enlaan, de 's-Gravelandseweg en de Parkweg hebben vervangen. De zogenaamde herenhuizen achter het Schielandziekenhuis en de Poldervaart zijn van hetzelfde laken een pak, evenals de buurt ten oosten van Tuindorp. Dertien in een dozijn allemaal. Nu komt de Historische Vereniging er - hopelijk nog niet te laat achter, dat de armenschool achter het Blauwhuis wellicht wordt neergehaald omdat men te beroerd is de structuur van dir negentiende eeuwse gebouw te eerbiedigen. De projectontwikkelaar kiest liever voor de bekende koekoek-eenzang die we in de stad al op zoveel plekken aantreffen. Dit alles noopt tot grote zorg over de toekomst van het Dirkzwager-kwartier, het stuk Brandersbuurt tussen Noordvest, Schie en 't Groenweegje. Er wordt van alles beloofd met betrekking tot eerbied voor het historische karakter van dat stukje stad, maar wie ziet wat men tot nog toe daaronder verstaat, slaat de schrik om het hart: Schiedam... saaiheid troef. En dan begin ik niet eens over die volstrekt mislukte Kloosterplaats. Moet dan het oude Schiedam zoveel mogelijk worden teruggebouwd? Dat zou net zo goed nep wezen. Nee, de oude brandersstad zou de inspiratie moeten zijn voor echt gedurfde nieuwbouw. Dat kan best. Dat hebben ze in Zaandam ook gedaan. Daar groeven ze hun Gedempte Gracht weer open en omzoomden die met kleurrijke panden megagebouwen soms maar helemaal vormgegeven in de sfeer van de Zaanse huisjes. Zo creëerden zij een stadshart vol leven en verrassingen, waar inmiddels architecten uit de hele wereld naar komen kijken. Maar zulke moed, dat is te veel gevraagd voor Schiedam. Han van der Horst Historicus Voorzitter comité Open Monumentendag Schiedam Scyedam jaargang 45 nr. 3 99

Scyedam | 2019 | | pagina 27