In memoriam, Ser Louis Op 25 mei overleed Ser Louis. Ser, die van grote betekenis is geweest voor Schiedam en de Histori sche Vereniging, werd geboren in Schiedam in 1935. Hij begon zijn werkzame leven als metaaldraaier bij Wilton-Fijenoord en beëindigde dat als chef van het stafbureau van de Rotterdamse Droogdokmaat schappij (RDM). Ter gelegenheid van zijn veertig jarig ambtsjubileum, maar ook vanwege zijn grote betrokkenheid bij de Schiedamse samenleving, werd hem de eremedaille in zilver toegekend, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Ser begon zijn 'loopbaan' bij de Historische Vereni ging Schiedam in 1989 als lid en secretaris van de 'Werkgroep Tweede Wereldoorlog'. Doel van deze werkgroep was een publicatie tot stand te brengen over de geschiedenis van Schiedam tijdens de bezet ting, gebaseerd op archiefmateriaal en op de monde linge getuigenissen van mensen die deze periode nog hadden meegemaakt. Met twee medeauteurs nam Ser ook de eindredactie op zich. In 1995 resulteerde dir in het boek 'Schaduwen over Schiedam'. Naar aanleiding van de vele reacties die er op dit boek kwamen, werd besloten een tweede deel uit te geven, ditmaal bestaand uit de persoonlijke ervaringen, belevenissen en verhalen over de oorlog. In de Schie damse historiografie gelden beide boeken als een standaardwerk. Inmiddels was Ser ook actief geworden op bestuur lijk vlak: in 1992 werd hij bestuurslid van de Histo rische Vereniging en in 1995 vicevoorzitter. Daar naast werd hij voorzitter van een aantal werkgroepen zoals de Werkgroep Automatisering, de Werkgroep Kroniek en de Werkgroep Krantenindicering. In 1994 werd hij bestuurslid van de verenigingsdochter Fonds Historische Publicaties Schiedam, wat hij tot zijn dood zou blijven. Ook stond hij in 2005 aan de wieg van de werkgroep Ken Uw Stad, waarvan redactie hij ook een van de inleiders werd. Omdat hij in 2012 niet meer herkiesbaar was, nam hij in dat jaar afscheid van het verenigingsbestuur. Ser was ook vrijwilliger bij het Gemeentearchief en het Stedelijk Museum. Bij het Gemeentearchief hield hij zich bezig met invoeren van gegevens uit de burgerlijke stand, het beschrijven van foto's en het digitaliseren van nadere toegangen. Bij het Stedelijk Museum deed hij onderzoek naar objecten uit de historische collectie en beschreef deze in het collec tieregistratiesysteem. Daarnaast was hij bestuurslid van enkele maatschappelijke instanties. Vanwege zijn grote maatschappelijke betrokkenheid besloot de gemeente Schiedam hem in 2007 de M.C.M. de Grootspeld toe te kennen. Ser had grote belangstelling voor de joodse religie en voor de geschiedenis van de plaatselijke Israëlitische gemeente. Dit resulteerde in het boek 'Een kleine geschiedenis van de joden in Schiedam', uitgegeven in 2017 door het Fonds Historische Publicaties. Het eerste exemplaar werd uitgereikt aan de in Schiedam geboren prof. dr. em. Herman van Praag en aan de burgemeester. Op 1 juni jl. bij de uitvaart van Ser, was de aula van de Beukenhof te klein. Talloze belangstellenden, veelal namens één van de vele instellingen en vereni gingen waar Ser lid van was, waren aanwezig bij zijn afscheid. Namens de Historische Vereniging werd gesproken door vice-voorzitter Sjaak Meijer. Wij hebben afscheid genomen van Ser Louis, een man die hield van Schiedam en veel heeft betekend voor de geschiedschrijving van Schiedam. Wij zeggen het ds. Verwaal jr, een goede vriend van de familie die de dienst leidde, na: moge zijn ziel worden gebundeld in de bundel van het eeuwige leven.

Scyedam | 2019 | | pagina 2