De poezen en de kachel snorden bron van gezellige warmte Kolen, een verdwenen warmte Door de snelle opkomst van het aardgas ver dween het beroep van kolenboer in een even rap tempo. Jarenlang had deze gesjouwd met zware zakken van algauw een kilo of 35. Na een werkdag zat hij vaak volledig onder het kolen stof. De familie Vredebregt maakte het allemaal mee Rond de achttiende eeuw kwam in Engeland de indu striële revolutie op gang. De in 1777 ontwikkelde stoommachine, werd veelvuldig gebruikt om water uit de steenkoolmijnen te pompen, zodat de Engelsen veel dieper konden graven naar steenkool. De delfstof werd vervolgens eerst in Engeland en vervolgens in de rest van Europa één van de belangrijkste energiebronnen. Antoine Lagrouw Deze schaalvergroting en de enorme toestroom van steenkool speelden een belangrijke rol in de ontwikke ling van de gehele wereld, maar de positieve gevolgen waren in de beginjaren voornamelijk in Europa te merken.1' Kolenhandel in Schiedam In de Middeleeuwen waren Schiedamse schippers al betrokken bij de handel in Engelse steenkool. Met de opkomst en bloei van de jeneverindustrie werden kolen in grote hoeveelheden uit Engeland ingevoerd en later vanaf het einde van de achttiende eeuw vooral ook uit Duitsland. Immers, stoommachines verbruikten nogal wat kolen. Met de verbeterde woonomstandigheden van de Schie damse bevolking in de negentiende en twintigste eeuw nam ook daar de vraag naar kolen toe. Aanvankelijk werd in de huishoudens veel hout verstookt, maar hout raakte uit de gratie omdat kolen vijf keer zoveel warmte gaven. In de jaren twintig en dertig van de vorige eeuw waren er circa dertig brandstoffenhandelaren in Schiedam. In de volksmond 'kolenboeren' genoemd. Veelal familie bedrijven: Scholte en Beukers, maar ook microbedrijfjes zoals A. Bos gevestigd op het Groenweegje, waar hij met zijn twee zussen een brandstofhandeltje dreef. De hele familie moest meewerken om bijvoorbeeld in de keuken aanmaakhoutjes te maken. Maar één van de bekendste onder deze kolenhandelaars was toch wel Kolenhandel C. van Pelt Czn., opgericht in 1892 in de Boterstraat 62. Meer dan dat C. van Pelt van de bond van kolenhan delaren "Onderling Belang" een waarschuwing kreeg voor het feit dat hij adverteerde dat hij als enige in I) Schmitz. H„ Dr., Schiedam in de tweede helft van de negen tiende eeuw, Schiedam 1962 pag.58. 102 Scyedam jaargang 45 nr. 3

Scyedam | 2019 | | pagina 30