1932 weerspiegelt dit succes waarin vermeld staat dat C. Van Pelt Czn., J.A. Vredebregt Hzn.de grootste leverancier van kolen in Schiedam is.7' Hij leverde kolen aan alle katholieke scholen, kerken, waterstokers etc. Boterstraat 62 werd dus veel te krap en in de loop der tijd werden links en rechts panden in de Boterstraat aangekocht of gehuurd: Boterstraat 34 t/m 66. Deze panden, meestal voormalige distilleerde rijen, liepen vaak door tot aan de Schie, waardoor de aanvoer van de kolen per schip vergemakkelijkt werd. Ook werden de kolen per vrachtwagen aangevoerd al naargelang dat het beste uitkwam. Op die manier waren kolen altijd wel op voorraad. Zelfs in de oorlog had Vredebregt kolen op voorraad, al verkocht hij in die periode ook veel dennenhout voor 4 gulden per 100 kg- Klantenbinding Over het algemeen werden de kolen door de klanten in de zomer besteld omdat de firma zomerprijzen hanteerde en de levering voor de winter op tijd plaats kon vinden. Vredebregt kon die zomerprijzen aanbieden omdat over het algemeen de mijnen in de zomer korting gaven om van hun voorraden af te komen. In de jaren vijftig had ieder huishouden wel voor elke vaste uitgave als huur en verzekeringen een apart potje waarin gespaard werd, zo ook voor de kolen. Zoals gebruikelijk in die tijd betekende een spaarsysteem ook een vorm van klantenbinding. Een speciale daarvoor in dienst genomen colporteur haalde het geld op en dit werd vervolgens administratief verwerkt. Kolen waren immers elk jaar een te grote uitgave om in een keer te kunnen betalen. Vredebregt vormde hierin geen uitzondering om de klanten aan zich te binden zodat iedereen er in de winter er toch warmpjes bij kon zitten. Kolen konden besteld via een briefkaart of persoonlijk met je spaarkaart in het kantoortje in de Boterstraat. De topdrukte in het kolenbedrijf speelde zich dan ook niet alleen in de winter af, maar vooral ook in de zomer als door veel klanten de wintervoorraad besteld werd. Transport Voor de oorlog werden de kolen hoofdzakelijk per paard en wagen (een platte kar) afgeleverd, maar al snel nadat Vredebregt het roer van Van Pelt had overgenomen verscheen de eerste auto: een T-Ford. Aangeschaft bij Fa. Vink Co aan de Stadhouderslaan. Spoedig volgden er meer. Het waren vrachtwagens met een lage laadbak om het in- en uitladen van de zakken kolen te vergemakkelijken. Helaas werden de vrachtwagens in de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers gevorderd; Boterstraatjaren veertig. Archief A. R. Vredebregt. R.K. Middenstandsbond Afdeling Schiedam, pag. 29. 7) Nieuwe Schiedamsche Courant, 22 april 1932. Opmerkelijk is dat de naam C. van Pelt Czn. lang gehandhaafd bleef ene Vredebregt als tweede naam vermeld werd. Waar schijnlijk had Van Pelt een dusdanige naamsbekendheid dat het niet per se noodzaak deze naam te laten vervallen. 104 Scyedam jaargang 45 nr. 3

Scyedam | 2019 | | pagina 32