thuisbezorgen. Het was zwaar werk en het sjouwen met de zakken was bijna een garantie voor versleten nekwervels. Al snel besloot Vredebregt dat dit ten koste van zijn werklieden ging en halveerde het mud naar 35 kg. Aan het eind aan van de werkdag zat de kolenboer van top tot teen onder zwart van het kolenstof. Een heel karwei om dat weer schoon te krijgen. Kolen in soorten en maten Vredebregt verkocht zijn kolen in verschillende soorten en kwaliteiten, zoals eierkolen en antraciet. Nootjes 4/5, antraciet (duur), cokes is een restproduct van de gasfa briek8' en eierkolen het goedkoopste product: eierkolen was geperst gruis, vermengd met een percentage teer. Aanvankelijk verpakt in 1 mud later per half mud. De kolen die Vredebregt verkocht kwamen voornamelijk uit België, Engeland en Wales (Abergweny) De prijs was afhankelijk van de hoeveelheid. De kachels in de huiskamer werden aanvankelijk gestookt op cokes en eierkolen maar die werden na de oorlog vervangen door 'echte' kolen, antraciet. Met antraciet bleef de 'verwar ming' 's nachts - op een laag pitje - doorbranden. Hier werd ook het meest aan verdiend. Voor de keukenkachel gebruikte men voornamelijk eierkolen en briketten. De briketten bleven namelijk 'lang liggen', zoals dat werd genoemd. Zij werden voornamelijk 's nachts gebruikt, zodat de kachels 's morgens, na wat russelen met de pook, snel weer konden worden 'opgestookt' (het zoge naamde oprakelen). Klantenbinding ook door reclame Al voor de Tweede Wereldoorlog kwam de zoon van Vredebregt, Joop, in de zaak. Hij moest van zijn vader van onderaf beginnen, zodat hij kon ervaren dat het werk van een kolenboer niet bepaald een licht baantje was. Dus Joop doorliep een harde leerschool. Na het 'gewone' werk ging hij naar de Handelsavondschool zodat hij zich ook administratief kon scholen. Lang zamerhand nam hij de taken van zijn vader over. Een van zijn taken was de naamsbekendheid in stand te houden. Het geijkte middel om dat te doen is reclame. Immers, reclame is de kracht van de herhaling. Wat dat betreft ging de firma mee in de vaart der volkeren. Tal van reclame-uitingen passeerden de revue. Van kleuter tot volwassene, eenieder werd te "vrede(bregt)" gesteld en ontkwam niet aan kaartspelen, potloden, lucifers, spiegeltjes en kleurboekjes. Vredebregt had altijd al gebruik gemaakt van advertenties of haakte in op speciale acties zoals op de Algemene Schiedam- sche Middenstands- Industriële Tentoonstelling waar de Firma Vredebregt voor de zeshonderdste bezoeker 5HL Belgische Antraciet beschikbaar stelde. De stand op de tentoonstelling in Het Volkshuis (Arcade) was in zwart wit opgebouwd.9' Na de oorlog verschenen vele advertenties in dagbladen: het Nieuwe Stadsblad en de Schiedamse Gemeenschap, als ware het een mantra om de naam Vredebregt onder ieders aandacht te brengen. VREDEBREGT 8) De gemeentelijke en particuliere gasfabrieken, waar lang gas was gemaakt met behulp van steenkool, verloren hun bestaansgrond na de invoering van het aardgas. 9) Nieuwe Schiedamsche Courant, 2 juni 1927. 106 Scyedam jaargang 45 nr. 3 schiedammers Advertentie Nieuwe Schiedamsche Courant 9 juni 1961. Archief A. R. Vredebregt. Boterstraat 64, l«l. 68481, 66121 VOORJAARS PRIJZEN u eikei ijk ff IV g'jtd de kolenman Reeds vele jaren is de naam Geen wonder dat veel schiedammers klant worden... en blijven, ook om de prettige service en de werkelijk stuifvrije aflevering van onze kolen waardoor veel schoonmaakwerk wordt bespaard! voor steeds meer

Scyedam | 2019 | | pagina 34