Van de hoofdredacteur Scyedam september 2019 Jaargang 45 nummer 3 Losse nummers 5,00 ISSN: 0166.5472 Inhoud 76 84 86 90 I 96 98 99 100 102 Boekennieuws Stadskroniek Toen Kolen, een verdwenen warmte Scyedam is een kwartaaluitgave van de Historische Vereniging Schiedam. Het blad wordt toegezonden aan leden en begunstigers. Redactie: Antoine Lagrouw, Jef Jansen, Merel van der Vaart, Lidwien Meijer (tekstredactie), Marco Spruit Bleeker (lay-out) en Reinard Maarleveld (hoofdredactie). Redactieadres: Hooiland 17, 3121 XD Schiedam E-mail: redactie.scyedam@gmail.com Adverteren in Scyedam? Stuur ons een e-mail Niets uit deze uitgave mag zonder schriftelijke toestem ming van de redactie worden overgenomen. De redactie aanvaardt op geen enkele wijze aanspra kelijkheid voor feitelijke mededelingen van auteurs. Waar sprake is van historische beeld- of mening vorming, is dit altijd de mening van de auteur en niet de mening van de redactie. Kopij en beeldmateriaal: de redactie behoudt zich het recht voor, foto's en artikel(gedeelt)en voor hergebruik te bewaren. De redactie is niet aansprakelijk voor eventuele rechten die derden kunnen ontlenen aan door auteurs aangeleverd beeldmateriaal. De auteur verklaart door het aanleveren van beeldmateriaal ter publicatie impliciet dat dit beeldmateriaal vrij is van rechten, danwel dat de auteur daarover met rechtheb benden afspraken heeft gemaakt die publicatie niet in de weg staan. De redactie doet in overige gevallen haar best om rechthebbenden te achterhalen. Historische Vereniging Schiedam Secretariaat: Jos de Waardt Boet 18/ 3192 NJ Hoogvliet E-mail: secretaris@HistorischeVerenigingSchiedam.nl Website: www.scyedam.nl Ledenadministratie: A E M de Leede - Ham De la Marplein 15 3123 AC Schiedam Telefoon 010-4700904 ledenadministratie@historischeverenigingschiedam.nl Opzeggingen dienen vóór 1 december gedaan te worden. Het lidmaatschap eindigt dan met ingang van 1 januari. Individueel lidmaatschap 20,50 Lidmaatschap per echtpaar 23,50 Lidmaatschap 65+ 18,50 Als zoon van een Vlaardingse kolenboer ("Zuinige wijfjes stoken Maarlevelds vijfjes") heb ik enige moeite de bijdra ge van Antoine Lagrouw over de gevreesde Schiedamse kolenconcurrent J.A. Vredebregt Hzn. onder uw aandacht te brengen. Gelukkig voor mijn vader en grootvader was de markt in de jaren vijftig van de vorige eeuw overzichtelijk verdeeld tussen de handelaren. Behalve de geografische afbakening (een Schiedamse ondernemer ging niet in het geminachte Vlaar- dingen op zoek naar klanten) was er de verzuiling. Vredebregt bediende katholieken, terwijl Steenkolenhandel Maarleveld (sinds 1848!) de afnemers vooral in hervormde en liberale kringen vond. We wonen nu allemaal in de randstad en de verzuiling is verleden tijd. Marketing is wetenschap geworden. De afdeling Stadspro motie van de gemeente Schiedam wil aan de slag met Mosaic. Dit wondermiddel, kondigt de leverancier triomfantelijk aan, "verdeelt alle 7.601.478 Nederlandse huishoudens in 50 typen en 14 groepen op basis van meer dan 330 bronnen." Als ik naar de gemiddelde leeftijd van de leden van de Historische Vereniging kijk dan bevinden we ons vooral in de categorieën M45-M47 "Welverdiend Genieten") en N48-N50 ("Vergrijsde Eenvoud"). Bent u een "actieve Emptynester" of mogelijk een "oudere appar- tementgenieter" of een "bejaarde aanleuner"? De kans dat u een "digitale single" bent acht ik vrijwel uitgesloten. Ik pleit niet voor de afschaffing van marketingstrategieën of de terugkeer naar de marktwerking van 1950. Maar het genadeloze segmentatiemodel van Mosaic doet de mensheid tekort. En dan kom ik uit bij Ser Louis en het 'in memoriam'dat Jef Jansen voor hem in deze Scyedam schreef. Als vrijwilliger bij het Gemeente archief, het Stedelijk Museum en de Historische Vereniging heeft Ser zon dertig jaar met hart en ziel bijgedragen aan de cultuurge schiedenis van Schiedam. Een bevlogen vrijwilliger voor wie geen moeite teveel was om geschiedenis onder de aandacht te bren gen van andere liefhebbers, in welke Mosaic-lade ze ook gestopt waren. Als ik directeur van Stadspromotie was zou ik eerst op zoek gaan naar vrijwilligers met hart voor de stad en niet naar ontwikkelaars van Mosaic die vooral bezig zijn met hun quees te van A02 ("online starter") naar K40 ("Statige Exclusiviteit"). Dit nummer staat voor een deel in het teken van de Open Monumentendagen op zaterdag 14 en zondag 15 september 2019. Komt u vooral naar de openingslezing van Saskia Smit op vrijdagavond 13 september. Waar? In Monopole natuurlijk! De Historische Vereniging stuurt u hierover nog een digitaal be richtje. Intussen hoopt de redactie dat u geniet van deze Scyedam. Reinard Maarleveld Filmtheaters in Schiedam Historisch landschap als plek van plezier Biesheuvels mythen en sagen over Schiedam Boksvereniging De Haan Met paard en wagen de klanten langs jt d'%„n De Historische Vereniging is een culturele ANBI Druk: Kapsenberg van Waesberge Volg Scyedam ook op Facebook en Twitter! Voorpagina: De Singelkerk met rechts het Emmaplein waar Kermis wordt gehouden. (Collectie Gemeentearchief Schiedam, beeldnummer 31453). Achterpagina: uit de collectie Gemeentearchief Schiedam diverse plekken van plezier in vroeger tijden.

Scyedam | 2019 | | pagina 3