Plezier in het pluche of op een klapstoeltje Filmtheaters in Schiedam Saskia Smit Het begon op de Nieuwe Haven, de eerste echte bioscoop in Schiedam. Luxor op de Broersvest volgde, en Monopole natuur lijk. De film draaide door in onze stad. Op de hoek van de Appelmarkt en de Hoogstraat, tegenover het Stedelijk Museum Schiedam, staat een prachtig pand in Amsterdamse bouwstijl. In dit pand was jarenlang een bioscoop gevestigd, waar menig Schiedammer tot eind jaren zestig naar de him ging. Deze bioscoop opende de deuren in 1921. Het was niet de eerste vaste bioscoop in Schiedam en ook niet de laatste. Twee jaar geleden ging name lijk een wens in vervulling van vele Schiedammers: de opening van een groot multiplex (een bioscoop met meerdere zalen): Euroscoop Schiedam. Vele jaren had men een bioscoop moeten missen. Toch is na de sluiting en sloop van het Passage Theater him vertoond: door Filmhuis Schiedm tot 2011 in de Teerstoof. Daarna in het Wenneker Pand, onder de naam Wenneker Cinema. De filmindustrie is veel meer dan de filmvertoningen en bioscoopexploitanten. Het eerste filmtheater was met de reizende bioscoop, de Cinematograph die rond 1900 onderdeel van kermissen werd. Het programma van een avondje bioscoop bestond al gauw uit verschillende onderdelen, zoals muziek, variété, filmjournaals en een hoofdfilm. Vervol gens vertoonden bioscopen uitsluitend films en nu zie je weer een verbreding: je kunt in de bioscoop ook genieten van live opera of concerten en een De Appelmarkt gezien in de richting van de Hoogstraat met op de achtergrond het St. Jacobsgasthuis. Schuin tegenover het museum, links op de hoek is bioscoop Pandora gevestigd. (Collectie Gemeentearchief Schiedam), beeldnummer 07842 76 Scyedam jaargang 45 nr. 3

Scyedam | 2019 | | pagina 4