het triestige Nieuwe Haven-end naar de Broersvest, het hart van de stad..'2' 'En dan vanuit het dompige kelderachtige hulp- en noodgebouw, opeens in dit warm-intieme, beschaafd en smaakvol zaaltje keurig in het getemperde licht dat uit veelvervige zijden lampekampjes valt...'. Op 9 november 1923 vond de eerste uitvoering in Luxor plaats, zoals de nieuwe bioscoop aan de Broervest ging heten. 'Acht uur was het voor het nieuwe gebouw met zijn pret- tigen bak- en zandsteenen gevel een gedrang van belang, en slechts langzaam schoven de velen, w.o. wij ook den burgemeester er opmerkten voorbij een geurigen fleurige bloemenhaag naar het hart van Luxor: het mooie zaaltje dat zich van lieverlee vulde, totdat er tusschen de bruin gelambrizeerde, roodbekleede wanden niet veel ruimte meer over was, dan het gaanpad, het terrein van den actieven chef, die den laatkomers kwiek een zetel wees.' De journalist van het Rotterdamsch Dagblad vervolgde zijn beschrijving: 'Den heer Lucien... zong een paar levensliedjes, maakte trekkebekkerige gelaatsmi miek en wist tusschen dit alles door de harten der aanwezigen te winnen, en zelfs de kelen van velen te exploiteren voor een welverdiend "Lang zal hij leven" op den heer Sas.' Openingsprogramma van bioscoop Luxor, 9 november 1923 Wereldjournaal. Jackie Coogan in 'De kleine verschoppeling' een filmwerk van schrijnend scherpe tragiek en pareerenden humor. de revolutie-film: 'Danton', een somber drama, druipend van bloed, en vol van haat en hartstocht.3' Zachtere zetels De bioscoopbeleving speelt een grote rol in het succes van films en bioscopen. Er wordt alles aan gedaan om je uitje zo aangenaam mogelijk te maken. In de Broersvest westzijde nrs. 43 - 55. Rechts op de foto was de bioscoop "Luxor" gevestigd. Deze bioscoop heeft maar kort bestaan. (Collectie Gemeentearchief Schiedam), beeldnummer 02599 2) (https://schiedam.courant.nu/issue/RD/l960-01 -18/ edition/0/page/2). 78 3) (bron: https://schiedam.courant.nu/issue/NSC/l923-l 1-10/ edition/0/page/2) Scyedam jaargang 45 nr. 3

Scyedam | 2019 | | pagina 6