beginjaren was techniek niet zo belangrijk, het feno meen bewegend beeld was al aantrekkelijk genoeg. Je kon roken in de bioscoop en er versnaperingen kopen, die werden verkocht door ouvreuses. Een belangrijk onderdeel was de livemuziek tijdens het programma. In de jaren twintig verzorgden de bioscooporkesten de muziek. Dit veranderde in de jaren dertig met de komst van de geluidsfilm; het orkest werd vervangen door een orgel. Vele Schiedammers zijn bekend met Joop Walvis, de bioscooporganist, die onderdook tijdens de oorlog in het Passage Theater. Het Standaart theaterorgel is nog steeds te beluisteren in het Theater aan de Schie tijdens spaarzame orgelconcerten. Er werd geïnnoveerd met geluidsfilm, betere projec toren, belichting en zachtere zetels. Door de eeuwen heen zie je de verandering van verschillende rangen in de theaters naar maar één rang, maar nu kun je bij sommige bioscopen kiezen voor betere stoelen of love seats. Filmkijken in een bioscoop blijft een manier om uit de werkelijkheid te treden en je helemaal te ontspannen. Je zit in het donker en kijkt naar oplich tende, bewegende beelden die je proberen mee te nemen in een verhaal. En het is relatief een goedkope manier van uitgaan. Pandora... City... Monopole Pandora is gebouwd in opdracht van de heer Dett- meijer. De 'N.V. tot Exploitatie van Lichtbeeldkunst' kocht in 1920 een voormalig veilinggebouwtje op. Na de sloop begin 1921 kwam hier een nieuwe bioscoop. In 1921 werd het gebouw als het hoogste gebouw van de gemeente betiteld. De ingang op de hoek van de Hoogstraat en de Appelmarkt was voorzien van 'een fraai ijzeren hek'. Aan de linkerkant van de hal bevond zich de kassa met het kantoor en aan de rech terkant een kiosk waar bonbons en sigaretten te koop waren. Het pand had plafondverlichting en twee eiken houten draaideuren, die toegang gaven tot een wachthal, waarop een trap uitkwam die naar de zaal leidde. In deze hal stonden chesterfield banken en op de vloer lag een paars tapijt. De wanden in de zaal waren decoratief beschilderd. De plafondverlichting bestond uit hangende elektrische bollen die 'niet De ingang van de in 1931/32 gebouwde Passage aan de Broersvest tussen 22 en 28 februari 1935, de week waar in het Passagetheater van Tuschinsky de film "Polenbloed" draait. Geheel links de kledingzaak van Piet Heniger, rechts de brood- en banketwinkel van Van der Meer Schoep. (Collectie Gemeentearchief Schiedam), beeld nummer 07842 Scyedam jaargang 45 nr. 3 79

Scyedam | 2019 | | pagina 7