de deuren in 1932. Pandora werd City en vervolgens Monopole. Vanaf 6 december 1968 was het pand geen bioscoop meer. Passage Theater Midden in die economische crisis, in 1934, bouwde Abraham I^ek Tuschinski een gloednieuwe en luxe bioscoop, het Passage Theater in Schiedam. Het Nieuwe Weekblad voor de Cinematografie vermeldde, voorafgaande aan de bouw, dat de thea terzaal 18 bij 24 meter en het toneel 14 meter diep zou worden. De zaal zou 12 meter hoog worden en 1200 zitplaatsen krijgen, voor een deel op het balkon, waar een loge zou worden gebouwd. 'De ingang van het theater komt in de Passage en wordt ongeveer 10 Meter breed. Achter den ingang komt een vestibule, waarbij de garderobes zijn gevestigd.' Op zaterdag 23 december 1933 wordt het Passage Theater feestelijk geopend, met een voorstelling voor genodigden van de film 'Het verliefde hotel' (1933). Op dat moment telde het theater geen 1200 maar 944 zitplaatsen (eerste rang 84, parket 194, stalles 224, loge 142, fauteuil de balcon 252 en balconloge 48). De oppervlakte van het toneel was ook een stuk kleiner dan eerder vermeld: 13 bij 20 meter. Architect Piet Sanders was verantwoordelijk voor de architec tuur van het hele winkelcentrum. Pieter den Besten had de hal van het theater versierd met 'symbolische wandschilderingen', zoals hij dit ook had gedaan voor het Tuschinski Theater en het Passage Theater in Amsterdam en Roxy en Thalia in Rotterdam. Verder was het theater voorzien van een dubbele kassa en in de hal zat in het midden een trap naar beneden naar de zaal en aan beide zijkanten een trap naar het balkon. Het interieur bestond uit rode stoelen. Er was directe en indirecte decoratieve gele, witte en rode verlichting. Het rode licht bleef altijd branden als noodverlichting. In de zaal was bruinachtig Afri kaans notenhout verwerkt. De boven- en benedenzaal van wat voorheen de Passage lunchroom was, deed dienst als foyer. De burgemeester noemde heteen theater a la Tuschinski, en dat zegt alles.' De SC schreef daarnaast: 'De acoustiek in het Passage Theater is voortreffelijk; de geluidsinstallatie van het Scyedam jaargang 45 nr. 3 81

Scyedam | 2019 | | pagina 9