Geen bewijs Met betrekking tot de passage in Van Loo's boek is er één oorkonde die over de slag bij Brouwershaven gaat. De bewoners van Brouwershaven hadden geklaagd dat zij in de slag beroofd waren van hun schepen, scheepsuitrusting, netten, haring en andere goederen. Daarom gaf Filips met name aan de steden van Dordrecht, Rotterdam, Schiedam, Brielle en Goeree opdracht om aan Brouwershaven deze zaken wederom te leveren. Maar waar deze oorkonde is uitgegeven is niet bekend. Het zou in Schiedam geweest kunnen zijn, maar zeker weten doen we het niet. Bart van Loo vertelt verder beeldend hoe deze strijd verliep: met gevaar voor eigen leven begaf Filips zich in de strijd en gelukkig voor hem kon hij zich uiteindelijk overwinnaar noemen van de slag.4' Concluderend kunnen we zeggen dat het waarschijn lijk is dat Filips eenmaal of tweemaal in Schiedam is geweest, maar bewijzen daarvan ken ik niet. De hagiografie van Liduina mag namelijk niet zonder meer als historisch bewijs gelden en de stadsklerk vermeldt alleen dat Filips naar Schiedam zou kómen, niet dat hij er is geweest. Tenzij... iemand met een bron komt die ik over het hoofd heb gezien. Ik ben benieuwd. Een belangrijke bron, de stadsrekeningen van die jaren, zou uitsluitsel hebben kunnen geven, maar helaas zijn die bij de brand van het stadhuis in 1604 verloren gegaan. Hervormingen In 1428 verzoenden Filips en Jacoba zich met de zogenaamde 'Zoen van Delft'. Filips werd hiermee de facto graaf van Holland, later zou hij dat ook nog de jure worden. Schiedam zou daarna dus nog regel matig met Filips te maken krijgen. Zo gaf hij in 1460 aan Schiedam het privilege accijns te heffen tot 300 roeden ofwel ruim een kilometer5' buiten de stad, dit omdat de stad door branden en de teruggelopen haringvangst zeer verarmd was. Filips werd onder andere bekend om zijn bestuurlijke hervormingen. Die zou hij ook in Schiedam invoeren: in 1463 bekrachtigde hij de instelling van het stadsbestuur bestaande uit 21 personen van waaruit jaarlijks 2 burgemeesteren (wethouders) en 2 tresoriërs (gemeenteontvangers) werden benoemd. Hiermee Kasteel Mathenesse Titel: Huis te Riviere, 1570. Collectie Stedelijk Museum Schiedam 4) F. van Mieris, 'Groot Charterboek der Graaven van Holland, van Zeeland en Heeren van Vriesland', deel 4, Leiden 1756 1 18 5) Een Rijnlandse roede is 3,767 meter. Scyedam jaargang 45 nr. 4

Scyedam | 2019 | | pagina 10