Mijn gedenkwaardige plaatsen JefJansen Welke plekken in Schiedam zijn be langrijk voor Jef Jansen? Vier Schie- damse gebouwen springen eruit. Het Weeshuis leidde hem zelfs naar Rome! Korte Haven 131-133 Het pand Korte Haven 133 is rond 1800 gebouwd door de brander Jan Beukers. Het belangrijkste vertrek was de beneden-voorkamer, daarboven waren de slaapkamers en op de derde verdieping waren de 'meidenkamer' en de zolder. Links van dit pand stond oorspronkelijk een branderij, thans nummer 131. Nadat in 1904 beide panden waren gekocht door de gemeente voor de Dienst Gemeentewerken, werd in 1940 de branderij gesloopt en werd de gevel op gelijke hoogte gebracht als nummer 133. Tot 1974 is de Dienst gemeentewerken in beide panden gehuisvest geweest. Waarom is dit voor mij een gedenkwaardige plek? In 1978 kwam ik hier solliciteren. Inmiddels was het Gemeentearchief in het pand gevestigd en de beneden-voorkamer, een mooie representatieve ruimte in Lodewijk XVI-stijl, was nu de werkkamer van de gemeentearchivaris. Dit was 'meneer' Van der Feijst. Zo werd hij altijd aangesproken en je zou het niet in je hoofd halen hem bij zijn voornaam te noemen. Andersom sprak hij mij altijd aan met 'meneer Jansen'. Inderdaad, andere tijden. Behalve meneer Van der Feijst werkte Aart de Voogd van der Straaten er als studiezaalambtenaar. En daarnaast was er nog een collega en één of twee medewerkers in het kader van, zoals dat toen nog heette, de Wet op de Sociale Werkvoorziening. Meneer Van der Feijst was een echte kamergeleerde in de positieve zin van het woord. Van management en aanverwante zaken moest hij niets hebben. Zijn 'Geschiedenis van Schiedam' uit 1975 wordt nog Is bedrijfspand iminicanessen, irchief, geheel 108. 120 Scyedam jaargang 45 nr. 4

Scyedam | 2019 | | pagina 12