steeds te pas en te onpas geciteerd, soms met, maar meestal zonder bronvermelding. Van hem heb ik enorm veel geleerd, maar juist niet op het gebied van de archiefwetenschap, integendeel. Dat hij als theoloog was opgeleid, liet zich merken. Ik leerde van hem op het gebied van protestantse theologie, filosofie, kerkelijke en bijbelse geschiedenis en zaken als het gnosticisme en het neoplatonisme. Ik doe daar nog steeds mijn voordeel mee. Toen hij 61 was ging hij met de VUT. Daarna is er zeven jaar lang een gemeentearchivarisloze periode geweest. De zaken werden toen waargenomen door Arno Gorissen, de toenmalige gemeentesecretaris. In 1994 werd Charles Jeurgens benoemd als gemeentearchivaris en hij was degene onder wiens beleid de verhuizing naar een nieuw gebouw plaatsvond. Eind 1997 verlieten wij de Korte Haven en betrokken we de nieuwbouw aan het Stadserf. Charles Jeurgens werd later hoogleraar archiefwetenschap. Even iets over archiefinventarisatie, het werk dat ik het grootste deel van mijn werkzame leven heb gedaan. Door dit werk schep je niet alleen een toegang, maar je legt ook verbanden bloot en je maakt de context duidelijk, niet alleen die van de stukken in relatie tot elkaar, maar ook van de organisatie, van bedrijfs processen en van de relatie tot de omgeving in een bepaalde tijd. Een archiefinventaris wordt voorafge gaan door een historische inleiding over de organisatie, voorts over de archiefvorming en de geschiedenis van het archief. Hierdoor heeft een archiefinventaris een meerwaarde, waardoor een historisch onderzoeker niet op het verkeerde been wordt gezet. Het raadhuis van Kethel Ter vervanging van het 'ambachthuis', dat al sinds de middeleeuwen naast de pastorie van de Dorpskerk van Kethel stond, op de plek waar nu de hervormde pastorie staat, werd in 1890 door de gemeenteraad van Kethel Spaland besloten tot de bouw van een nieuw raadhuis. Kethel was inmiddels geen ambacht meer, maar een gemeente. Het raadhuis zou niet op dezelfde plek worden gebouwd, maar net buiten het dorp aan de Schiedamseweg, waar men uitzicht had op de weilanden met de koeien van boer Rip. Het kwam daardoor naast het burgemeesterhuis te staan, dat al in 1882 was gebouwd. Voordeel was dat de Het raadhuis van Kethel aan de Schiedamseweg 26 met rechts daarvan (het grote pand) de burgemeesterswoning en links de woning van veldwachter Groen, die we in zijn tuin zien staan. Door een actie in 1973 werd het raadhuis voor sloop behoed. Beeldbank Gemeentearchief Schiedam, nr 08838. Scyedam jaargang 45 nr. 4 121

Scyedam | 2019 | | pagina 13