burgemeester nu binnendoor naar zijn werk kon. Architect van de nieuwbouw werd H.J. Jesse uit Leiden. Beneden kwam de raadszaal, boven kwamen kantoren en het archief. Boven de ingang kwam een klein balkonnetje, vanwaar huwelijksafkondigingen werden gedaan en vanwaar de burgemeester de jaarlijkse aubade op Koninginnedag op 31 augustus aanhoorde. De voltallige gemeenteraad bestond uit zeven leden, waarvan er twee wethouder waren. De burgemeester combineerde zijn functie met die van gemeentesecretaris. Wethouder was een deeltijdbaan. Bij spoedvergaderingen moest de veldwachter soms een wethouder letterlijk onder zijn koeien vandaan halen. Waarom is dit voor mij een gedenkwaardige plek? Eind 1986 begon ik met de inventarisatie van de archieven van de ambachten, heerlijkheden en gemeenten Kethel, Spaland, Nieuwland en de gemeente Kethel en Spaland tot de opheffing daarvan in 1941. De archieven zijn in dit raadhuis bewaard geweest en voor een deel ook gevormd. Inventarisatie van een archief brengt je niet alleen midden in de geschiedenis, in dit geval van de gemeente, maar ook midden in de toenmalige en huidige gemeenschap. Mijn collega Frederieke Verheijen maakte in dezelfde periode de archieven van de Kethelse kerkgenoot schappen en aanverwante organisaties toegankelijk. Het resultaat kon in 1992 gepresenteerd worden in de 'Inventarissen van de gemeentelijke, kerkelijke en verenigingsarchieven van Kethel, Spaland en Nieuw land', waarvan het eerste exemplaar kon worden uitgereikt aan de Ketelaar bij uitstek: Jaap de Raat. Het Kethelse archief vond ik een van de leukste archieven om te inventariseren, vooral omdat Kethel een nog steeds bestaande gemeenschap is, die ik daardoor veel beter leerde kennen. Het was voor mij een sensatie om nazaten van vlees en bloed te leren kennen, waarvan ik de families eerst alleen van het (handgeschepte) papier kende. De Sint Jorisdoele Het huidige gebouw van de Sint Jorisdoele werd gebouwd in 1741 1743 ter vervanging van het oude doelengebouw dat nog uit de middeleeuwen stamde. Het nieuwe gebouw was een ontwerp van de stads architect Ary van Bol'Es. Het was de verzamelplaats 122 Scyedam jaargang 45 nr. 4

Scyedam | 2019 | | pagina 14