van oorspronkelijk de voetboogschutters, die in de zestiende eeuw overgingen op vuurwapens. De schut terij zorgde voor de verdediging van de stad, hield (nacht)wachten en andere diensten. Omdat, onder andere door een betere organisatie van de politie, de schutterij uiteindelijk overbodig werd, kwam er in 1907 een einde aan deze organisatie, niet alleen in Schiedam, maar ook landelijk. Maar de Doele was niet alleen de verzamelplaats van de schutterij. Hier vonden ook veilingen plaats van onroerend goed, hier kwamen de gilden samen, hier vonden de verpachtingen plaats van stedelijke accijnzen en vonden de rechtszittingen plaats van de schepenbanken van Oud- en Nieuw Mathenesse en Nieuwland. En daarnaast kwamen hier tal van vereni gingen, sociëteiten, leesgezelschappen en genoot schappen bijeen en werden er openbare concerten gegeven. Het was dus eigenlijk de huiskamer van Schiedam. Waarom is dit een voor mij gedenkwaardige plek? In de jaren tachtig werd ik secretaris van de Histori sche Vereniging Schiedam. Toen heb ik, uiteraard in overleg met het bestuur, ervoor gezorgd dat dit pand op de lijst van rijksmonumenten terecht kwam. Het bleek dat men gewoon ooit vergeten was dit pand op de lijst te plaatsen. Maar er is nog een reden. Zon tien jaar (niet aaneen gesloten) maakte de in 1778 opgerichte vrijmetse laarsloge 'De Rijzende Zon' gebruik van dit gebouw. Hier vonden de inwijdingen en andere ritualen plaats en werden de vergaderingen van de loge gehouden. In 2017 schreef ik in dit tijdschrift een artikel over de geschiedenis van deze loge. En omdat ik zelf lid van een loge ben voel ik mij verbonden met de leden van deze Schiedamse loge. Als het ware sta ik met hen door de tijd heen in de 'Broederketen', het symbool van de verbondenheid met de andere vrijmetselaars en met de medemens. Het Weeshuis der Hervormden Het weeshuis aan de Lange Achterweg was in 1778 in zo'n slechte staat, dat men besloot tot nieuwbouw. Het werd gebouwd naar ontwerp van de stadsarchi tect Rutger van Bol'Es en in 1782 officieel geopend. Van Bol'Es had kennelijk weinig verstand van de toen in zwang zijnde bouwstijl, het neo-classicisme, want volgens stadsbestuurder en gasthuisregent Dominicus Doom was het weeshuis een monster van een gebouw. Het staat nog steeds op dezelfde plek aan de Lange Achterweg, bekroond door Jan en Kaat. Waarom is dit voor mij een gedenkwaardige plek? Het weeshuis werd gesticht in 1605 en dus bestond het in 2005 vierhonderd jaar. Dit was aanleiding voor het college van regenten opdracht te geven voor een boek over de geschiedenis van deze instelling. De opdracht werd gegeven aan Ingrid van der Vlis, die eerder gepromoveerd was op een proefschrift getiteld Armoede en armenzorg in 17e-eeuws Delft'. Aan mij werd gevraagd zitting te nemen in de begeleidings commissie van deze publicatie. Hierin had ik zitting met de voorzitter van het college van regenten Henk Huibregtsen, de directeur van het Weeshuis Loe Koppejan en uiteraard de auteur. Vóóraf werd een gedeelte van het manuscript gelezen, terwijl tijdens de bijeenkomsten op- en aanmerkingen en suggesties werden besproken. Ik bewaar hier goede herinne ringen aan. Het boek verscheen in het voorjaar van 2005. Wie schetst mijn verbazing toen een half jaar na de presentatie mij, als dank voor mijn bijdrage aan het jubileumboek, een studiereis werd aangeboden door het college van regenten. De reis voerde mij naar Rome, waar ik drie weken verbleef en waar ik ook verschillende archiefinstellingen heb bezocht. Om te beginnen het 'Archivio di Stato di Roma', de archief dienst waar alle staatsarchieven tot aan de eenheid van Italië in 1870 worden bewaard. Daarnaast bevat het archieven van gasthuizen, families, religieuze genootschappen, broederschappen, notarissen, de Sapienza-universiteit en andere, waarnaast 20.000 charters (akten op perkament), waarvan de oudste uit 883 dateert. Ik kreeg daar een rondleiding van een uiterst hartelijke en charmante vrouwelijke collega. Zo hartelijk werd ik niet ontvangen in het 'Archivio Segreto', het Vaticaans Archief. Een soort waak hond vraagt je eerst nors wat je komt doen en vraagt Scyedam jaargang 45 nr. 4 123

Scyedam | 2019 | | pagina 15