vervolgens naar je introducties. Om hier toegang te verkrijgen moet je namelijk een introductie van een wetenschappelijke instelling hebben. Die had ik, namelijk van de Archiefschool, waar ik mijn opleiding heb gedaan en voorts van het college van B&W van Schiedam, beide verklaringen uiteraard in het Itali aans. Ik heb onderzoek gedaan naar het proces van heiligverklaring van onze eigen Liduina. De tweede keer toen ik het archief bezocht salueerde de Zwitserse garde voor mij, iets wat ik mijn hele leven nog niet had meegemaakt, laat staan in mijn hoedanigheid van archivaris. Het derde archief dat ik bezocht was het archief van het 'Sant'Ufficio'. Hier zijn de archieven samenge voegd van de pauselijke inquisitie en van de boeken censuur, de congregatie dus die de index van verboden boeken samenstelde. De Romeinse inquisitie, niet te verwarren met de Spaanse inquisitie, is ingesteld door paus Paulus III in 1542, terwijl de congregatie voor de boekencensuur in 1571 is opgericht, overigens tame lijk laat, want ruim honderd jaar na de uitvinding van de boekdrukkunst. Hier deed ik een oriënterend onderzoek om mij op de hoogte te stellen van de daar bewaarde bestanden. Meer tijd dan één ochtend had ik namelijk niet. Ik ben het college van regenten van het Weeshuis nog steeds dankbaar dat ze mij hiertoe in de gelegenheid hebben gesteld, even dankbaar als ik het college van B&W ben, dat ze mij hiervoor toestemming gaven. Het Stadserf Dit gebouw is ontworpen door de architect Hans Ruijssenaars en kwam in 1997 gereed. Hier verricht ik sindsdien mijn werkzaamheden, waaraan nu na 41 jaar een einde komt.-^ W 7 I De hal van het Stadserfcomplex gezien in westelijke richting. Op de achtergrond de trap naar de biblio theek op de eerste verdieping. Beeldbank Gemeen tearchief Schiedam, nr 27241. 124 Scyedam jaargang 45 nr. 4

Scyedam | 2019 | | pagina 16