Stadskroniek Schiedam 2025: grachtenstad Van onze voormalige stadgenoot mr. Pieter van Vollenhoven leerde ik, bij de officiële landelijke opening van de Open Monumentendagen, een belangrijke les: wie iets wil bereiken, moet zijn verhaal steeds opnieuw vertellen. Anders dringt het niet door. Een paar jaar geleden heb ik al eens gesuggereerd om de vele gedempte grachtjes in de binnenstad weer open te graven. Die in het gedeelte tussen de Lange Haven en de Broersvest zijn in het laatste kwart van de negentiende eeuw allemaal gedempt omdat het dode, vervuilde water een gevaar was voor de volksgezondheid. Artsen hadden toen net geleerd dat hygiëne belangrijk was als je dodelijke epide mieën zoals cholera wilde voorkomen. De andere grachtjes in het Schienokogebied tussen Dam, Schie en Noordvest verdwenen aan het begin van de jaren vijftig, omdat in de visie van die tijd de auto ruim baan moest krijgen. Dat grote dempen vind je in heel Nederland. Inmid dels hebben verschillende stadsbesturen daar spijt van gekregen. In Leiden en Utrecht zijn gedempte grachten weer open gegraven omdat het water zon prachtige bijdrage levert aan het stedenschoon en de gezelligheid. Een gevaar voor de volksgezondheid leveren zulke nieuw opengemaakte grachtjes niet meer op, omdat we tegenwoordig een aparte riole ring hebben die afvalstoffen de stad uit voert. In Den Haag wordt momenteel actiegevoerd voor het terugbrengen van water naar de binnenstad. Op een website wordt getoond hoe geweldig het centrum daarvan op zou knappen. Foto's* van de huidige situatie worden afgewisseld met montages waarin de gracht van vroeger weer terug is. Het contrast is overduidelijk, zelfs waar de historische panden voor een belangrijk deel moesten wijken voor nieuwbouw. Dat kunnen wij in Schiedam ook doen, nu stads centra voor hun gezelligheid, hun sfeer en hun kleur niet meer kunnen rekenen op het winkelbestand. Natuurlijk is dat niet overal mogelijk. Door nieuw bouw is er geen ruimte meer voor een grachtje tussen de Schie en het Raam. Ook de Sint Anna Zuster straat is zodanig versmald dat er geen ruimte meer is voor Het Slootje, dat daar toen lag (en volgens de omwonenden enorm stonk). Maar je zou van het Raam - nu een rare brede vlakte heel gemakkelijk een waterberging kunnen maken, door een ondergrondse buis. Ook de Broersvest, het Broersveld en de Lange Kerkstraat zouden enorm opknappen als daar het water van weleer weer terug kwam. Er ontstaat dan een situatie die vergelijkbaar is met het Vrouw Juttenland en andere grachtjes in Delft. Als we volgend jaar beginnen, ligt de binnenstad er geweldig bij tijdens de vieringen van 750 jaar stad. Je kunt natuurlijk ook beginnen te miepen over 'parkeergelegenheid' en 'niet-meer-van-deze-tijd' en 'belachelijk en zinloos en veel te duur' en 'dat de kleuters er dan in verdrinken'. Zo'n plan smalend terzijde leggen. Dat kun je natuurlijk doen.-^ *https://www. designboom.com/architecture/ mvrdv-hague-canals-reopen-09-19-2019/ Han van der Horst Historicus Voorzitter comité Open Monumentendag Schiedam Scyedam jaargang 45 nr. 4 125

Scyedam | 2019 | | pagina 17