functie. In 1748 kreeg het waaggebouw de nieuwe voorgevel, die het nu nog heeft. Hoogstwaarschijnlijk kreeg het toen ook het gevelornament dat nu in soort gelijke vorm weer is aangebracht. Het waagrecht werd jaarlijks met ingang van november verpacht. Hiervoor betaalde de pachter een bepaalde som geld aan het stadsbestuur van Schiedam. De opbrengsten, die uit het waagrecht voortvloeiden, waren voor diegene die het recht had gepacht. De pachter was verplicht een eed af te leggen als waagmeester. In 1772 werd de uit de vijftiende eeuw stammende verordening voor de waag vervangen. De belangrijkste bepalingen waren dat de waagmeester alleen stadsgewichten mocht gebruiken en dat hij van alle door hem gewogen waren en goederen''pertinente' aantekening moest houden. Ook werden in deze verordening per artikel de te betalen bedragen vastgelegd. Uit deze aantekeningen blijkt welke goederen in de waag werden gewogen, namelijk metalen (koper, ijzer en lood), textielgrond- stoffen en levensmiddelen, zoals kaas, boter, vlees, maar ook jeneverbessen. Hoewel Schiedam in de zestiende eeuw berucht was om de heksenprocessen, heeft de waag daarin geen enkele rol gespeeld, anders dan bijvoorbeeld in Oudewater. De waagschaal keert terug In 1906 verhuisde de waag naar de Korte Haven, naar het gebouw van de toenmalige Dienst Gemeente werken, dat vroeger de stadstimmerwerf was. Na het overlijden van de toenmalige waagmeester in 1941, werd er een tijdelijke en onbezoldigde waagmeester benoemd. Hij zou de laatste zijn. Het waaggebouw ging in 1906 dienst doen als centraal magazijn van de gemeentebrandweer. In 1947 ruilde de gemeente het gebouwtje met de hervormde gemeente voor het Hess-orgel in het Sint Jacobsgasthuis aan de Hoogstraat. Daarna vestigde het secretariaat van het kerkelijke bureau van de hervormde kerk zich hier tot 2016. Toen het gebouw van het Stedelijk Museum Schiedam in 2003 werd gerestaureerd is het museum helemaal leeggehaald, ook de tuin. Bij toeval ontdekten museum medewerkers daar de restanten van de weegschaal. Bij de verhuizing van het museumdepot naar Den Haag, werd de weegschaal meegenomen, om pas tien jaar later naar Schiedam terug te keren. In 2016 nam Stichting Promotie Schiedam het voormalige waaggebouw in gebruik als I-punt. De smid Luuk Verzijden kreeg de opdracht de ontbrekende horizontale balans voor de weegschaal te maken. Sinds de opening van het I-punt hangt de weegschaal weer op zijn vertrouwde plek. Zodoende kan men in Schiedam nu weer iets in de waagschaal stellen. (m.m.v. Nick van der Ende) Gemeentearchief Schiedam Scyedam jaargang 45 nr. 4 127

Scyedam | 2019 | | pagina 19