en twaalf meter diep. Wijlen Hans Breukhoven was daar ooit zijn Free Record Shop begonnen. Zo'n verzameling van winkels leek ons ook wel wat! We gingen naar Vlaardingen, waar de platenbaas toen hoofdkantoor hield, om de huurovereenkomst persoonlijk te bespreken. Hans wilde een borg van tweeduizend gulden. Wij staken dat geld liever in truien, zo legden we hem uit. We kwamen ervan af met het tekenen van een schuldbekentenis voor dat bedrag. Hij kon onze koopmansgeest waarderen. Hans zelf kwam zo af en toe belangstellend binnen in 'Hollands smalste klerenwinkel' om te vragen hoe het ons verging. Ook toen al had de gemeente plannen om de Hoog straat opnieuw in te richten. Het holletje van het Broersveld zou in de nieuwe opzet zowat aan het oog onttrokken zijn. We vormden een actiegroep van verontruste winkeliers van de Broersveld-hol. We haalden er de kranten mee en hadden succes. De hol bleef in het zicht. Spijkerbroeken kocht je overigens toen nog bij vakkledingzaken als Mix en Röttgering op de Hoogstraat. Door het persoonlijk op de Hoogstraat uitdelen van kortingskaarten visten we potentiële kopers uit de rijke vijver die de straat toen was. Van flyeren had niemand nog gehoord. Wij deden het. Andere winkeliers, vooral andere Schiedamse kledingdetaillisten, vonden het ongehoord. Straat van verveling Voor mij was de Hoogstraat overigens veel meer dan een verzameling stenen. Toen ik als zesjarige jongen vanwege het werk van mijn vader in Schiedam kwam wonen en op de Singel, bijna Rotterdamsedijk, naar school ging, nam mijn moeder me na schooltijd vaak mee naar de Hoogstraat, waar toen nog aan beide kanten een stoep was. De Hoogstraat en het verlengde ervan verbond het eindpunt van de tram met het station Schiedam Centrum. Langs de route lagen in het zicht de belangrijkste bouwwerken van de stad: het museum, de bioscoop, de sluis in de dam, het stadhuis, de Grote Kerk, de Rijks HBS, het Proveniershuis en de Singelkerk. Als jonge jongen zag ik het niet. Scyedam jaargang 45 nr. 4 129

Scyedam | 2019 | | pagina 21