Mijn moeder sleepte me mee, terwijl ze met die en gene een praatje maakte, deed er de dagelijkse boodschappen, waarna we sjouwend over de stoepen uiteindelijk zonder ook maar een hoek om te gaan - in de Overschiesestraat terechtkwamen, waar de boodschappen eindelijk de trap op konden. De Hoogstraat was voor mij toen een straat van verve ling. Dat werd wel anders. Flaneren Als dertienjarige kocht ik er bij Hakkert mijn eerste single, Strawberry Fields Forever, van The Beatles. Het is, volgens John Lennon, een nummer over herinneringen aan vroeger, maar ook over zijn twij fels en onzekerheden. Ik herinner mij de mensen die in de winkel stonden nog goed, ik kan me de gezichten van mijnheer en mevrouw Hakkert nog voor de geest halen, voor mij waren het autoriteiten op muzikaal gebied. Elke week ging ik erlangs om een gedrukt A4-tje met de top 40 op te halen. Dat was belangrijk leesvoer voor mij als opgroeiende tiener. Onzeker als je was, moest je toch ergens over kunnen meepraten. Naarmate de leeftijd vorderde, en ik bijna een biertje mocht gaan drinken, nam het flaneren over de Hoogstraat toe. Elke zaterdag met vrienden paradeerden wij er. Van de Koemarkt rich ting de Monopole, tot de Grote Markt als we die al haalden, en weer terug richting Koemarkt. Naar de winkels keken we niet. Ook nadat ik als winkelier begonnen was en wij begin jaren tachtig onze tweede kledingwinkel Casa écht op de Hoogstraat openden op nummer 120 met als huisbaas een van de bekendste vastgoed eigenaren van Schiedam die tijd, George Toth, hij woonde zelf boven de winkel - was de straat voor mij vooral een straat van mensen. Met elke klant die binnenkwam, ging je als het ware een relatie aan, kortstondig in eerste instantie, maar je hoopte dat een tevreden klant terugkwam. En zo ging het ook heel vaak. Muizen en ratten Maar ook elk broodje dat ik tussen de middag als lunch kocht, leverde als het ware een menselijke relatie op. Als we de hol van het Broersveld opliepen had je er aan de linker kant van de Havensteeg slager Slieker. Dat was een klassieke slagerij, met man en vrouw die klanten hielpen. Ze hielpen niet alleen aan een onsje worst of een stuk vlees, maar ze waren belangstellend naar het wel en wee van hun klanten. Aan de andere kant van de steeg was een kaasboertje, ook een winkel waar man en vrouw de klanten hielpen. De tijd leek hier ernstiger te hebben stilge staan. Onbeschilderde plankenhouten vloeren, met Paul van der Spek (links) en Jan Schrijver (rechts) voor Speed Mouton (letterlijk Snel Schaap), 'Hollands smalste Herenwinkel', Broersveld 5, ca. 1980. De man in het midden heeft een prijsvraag gewonnen en mag voor 300 gulden winkelen. '30 Scyedam jaargang 45 nr. 4

Scyedam | 2019 | | pagina 22