ondersteuning bij een vrijgezelle onderwijzeres op zijn school, Johanna van der Laan, vijftien jaar jonger. Zij ving geregeld de kinderen op. Zij trouwden op 29 juli 1915. Het was een 'strategisch' huwelijk, niet uit liefde, maar het zou 53 jaar, tot het overlijden van zijn echtgenote in 1968, standhouden. Zij kregen twee zonen en een dochter. Knopper droeg zijn liefde voor het onderwijs over op zijn kinderen. Twee dochters en een zoon uit zijn eerste huwelijk gingen ook in het onderwijs werken. Knopper is 25 jaar werkzaam geweest als hoofdon derwijzer in Schiedam, eerst dus op de Broersvest en vanaf 1922 tot zijn pensioen in 1938, in de Prinses Julianaschool aan de Oostsingel 9. Om dichter bij de school te wonen, verhuisde het gezin in 1923 van Warande 97 naar Oostsingel 29. Bescheiden man Het was een nieuwe school in de uitbreidingswijk Schiedam Oost. De leerlingen stroomden toe. Toen Knopper met pensioen ging, kon hij vermelden dat er inmiddels 1700 oud-leerlingen waren. Ook zijn vrouw werkte (onbezoldigd) mee in de school in de administratie. Knopper stond bekend als een man die zijn hart verpand had aan het onderwijs, met liefde voor het kind. Hij was een bescheiden man, die zijn personeel de ruimte gaf. In een lied dat bij zijn afscheid op 21 juni 1938 ten gehore werd gebracht, werd het als volgt verwoord: 'U was op de school een bescheiden persoon Door de leerlingen zeker bemind Uw omgang met ons was zo heel, heel gewoon, 't Leek op die van Vader tot Kind. Vandaar, dat er altijd op school is geweest Bij allen, die er gingen, een prettige geest. Dat kwam door Uw vriend'lijk en taktvol beleid Uw vriend'lijk en taktvol beleid.' Bijzonder was dat op zijn afscheidsbijeenkomst de Bond van oud-leerlingen van de Prinses Julianaschool werd opgericht. Ter plekke werd Knopper tot ere voorzitter benoemd. Schoolverzuim Knopper heeft naast zijn betaalde werk vele func ties in het openbare leven vervuld, voor een deel verbonden met het onderwijs, maar ook daarbuiten. We noemen er een aantal. Hij was examinator bij de opleiding in het kleuteronderwijs, examinator en leraar van de Handelsavondschool en lid van de 'Commissie tot wering van schoolverzuim'. Van deze laatste commissie is Knopper van 1917 tot 1961 lid geweest, waarvan de laatste 25 jaar als voorzitter. De commissie was in 1901 ingesteld nadat de leerplicht Scyedam jaargang 45 nr. 4 133

Scyedam | 2019 | | pagina 25