Onbekende foto's en brieven duiken op! Van HBS tot Lyceum, een Schiedamse 150-jarige Dit jaar viert Lyceum Schravenlant het 150-jarig bestaan van de school. Op 3 mei 1869 opende de Hoogere Burgerschool haar poorten aan de Overschiesestraat. Geschiedenisleraar dr. Jan Willem Verkaik beschrijft de schoolgeschiedenis. Hij gaat met name in op het onbekende archief materiaal dat hij met leerlingen van 5vwo heeft gevonden en verzameld. Thorbeckes nieuwe schooltype HBS, met meer laandacht voor natuurwetenschappen, handelsre- kenen en de moderne vreemde talen, vakken nuttig voor de handel en industrie, paste wel bij Schiedam. Probleem was echter dat er binnen de stadsgrenzen, op de Plantage bijvoorbeeld, voor het schoolgebouw geen plek was. Vandaar dat gekozen werd voor de Burg van Mathenesse, dichtbij het station. Mathenesse werd bij de gemeente Schiedam gevoegd en de Broersvest werd kort na de bouw van de school gedempt. Jan Willem Verkaik Ingezonden stuk Het schoolarchief wordt, evenals het archief van de in 1903 opgerichte leerlingenvereniging 'Onder Ons', bewaard in het gemeentearchief. Het is nu verrijkt met een foto van de eerste rector, de heer Steynis, helaas niet in de harige jas waaraan hij zijn bijnaam 'de beer' dankte. Ook is er een weer opgedoken alle roudste stuk, een brief uit april 1869, toen Steynis nog niet bezoldigd werd maar al wel druk bezig met het aannemen van leerlingen en de inrichting van het gebouw. De school ging van start met 23 leerlingen (nu zijn dat er ongeveer 700) en 10 leraren. Steynis, die eerder wiskundeleraar op de Latijnse school was, verzorgde zelf de lessen wiskunde, werktuigkunde, natuurkunde, kosmografie en technologie. Met een schoolgeld van 60 gulden was de HBS in de beginjaren een school die alleen was weggelegd voor zonen van de elite, maar dat betekende niet dat het gedrag van de jongens altijd voorbeeldig was. Tot de stukken uit de periode-Steynis die nu aan het archief zijn toegevoegd behoort een aantekening uit 1880 over een met salpeterzuur overgoten jas in een kast in de leraarskamer, en een lang ingezonden stuk van de rector in de N.R.C. dat hij zo weinig politiebijstand kreeg bij het in toom houden van de leerlingen! Leerlingen met petten De kasteelruïne lag binnen de schoolhekken en is dan ook het decor van veel oude schoolfoto's. Door de aan- of afwezigheid van meisjes is daaraan eenvoudig te zien of die van vóór 1884 dateren. In 1883 stemde de gemeenteraad nog tegen toelating, uit vrees voor de vernietiging van het huisgezin en de omverwerping der maatschappij, vrij verkeer op school tussen jongelieden van beide seksen was 'onvoegzaam en onbehoorlijk'. De eigenschappen der vrouw als moeder zouden erbij verliezen, men Portret van J. Steynis, eerste directeur van de Schie damse HBS. Vanaf de oprichting in 1869 tot februari 1890 was hij directeur van de school. Beeldbank Gemeentearchief Schiedam, nr 34342. Scyedam jaargang 45 nr. 4 135

Scyedam | 2019 | | pagina 27