stelde zich al 'savantes' voor, met een sigaar tussen de lippen en een revolver in de gordel. In 1899 vormden meisjes nog maar 1 procent van de leerlingen, de eerste lerares, mejuffrouw Eldering van natuurkunde, kwam in 1903, het jaar waarin naar aanleiding van de spoorwegstaking 'Onder Ons' werd opgericht. Was gymnastiek in de beginjaren, toen men aan sporten eigenlijk alleen kegelen kende, vooral exerceren voor de jongens uit Schiedam, in 1913-1914 kwamen er ook voor de meisjes gymlessen en voerde de school als eerste HBS in Nederland buitensport in, twee uur per week, onder de naam 'openluchtspelen'. Tot op heden zaten in het schoolarchief al wel foto's van de gymlessen aan eerste klassers (met stropdasjes) in 1902 en van de eigen voetbalclub 'Door voetbal vereenigd' (DVV, later Hermes-DVS) uit 1905, maar daaraan is nu een foto toegevoegd uit 1909, van leerlingen met petten voor het oude gymnastieklokaal bij de Koemarktbrug. De leerlingen op deze foto, uit bekende Schiedamse fami lies, werden later ingenieur en notaris. Verzetsgedicht Een andere landelijke primeur waren de muzieklessen vanaf 1918. Een leraar van het conservatorium in Amsterdam verzorgde die voor 'alle leerlingen, die voor dit onderwijs ook maar enigszins ontvankelijk waren' (het bleek geen enkele leerling aan muzikaal gehoor te ontbreken). Een foto van het schoolorkest uit die jaren siert nu metersgroot het muzieklokaal. Al vroeg waren er excursies, bijvoorbeeld fietstochten naar het strand bij Oostvoorne op Hemelvaartsdag. We vonden een foto terug van een boottocht op de Oude Maas in 1934 en een oud-leerling bleek nog een foto te hebben van een uitstap naar Schiphol in 1949, die precies aansloot op een al bekend exemplaar. Uit de oorlogsjaren kwam een verzetsgedicht tegen Mussert aan het licht, onder het oog van de in het schoolgebouw gelegerde bezetter vermenigvuldigd op de stencilmachine van de school. We zijn nog op zoek naar de stencilmachine zelf, voor het laatst gespot kort vóór de laatste verhuizingen van de school. Oude schoolkranten Een aardige ontdekking is ook het gedenkboek van het examenjaar 1948, met per maand een tekening en een gekalligrafeerde tekst. In januari bijvoorbeeld ijspret dankzij opgespaarde briefjes 'verzuimde wegens krankte'. Op het taalgebruik na is er niet veel veran derd: 'de leraren beschouwden ons met koel oog en peilden onzen werklust - het oordeel was niet gunstig - en duister fronsten zich hunne wenkbrauwen'. Zo'n schoolarchief bevat vooral saaie beleidsstukken, die maar weinig zeggen over het eigenlijke schoolleven. Vandaar dat we zo blij zijn met de aanvullingen uit schoenendozen en van zolders. Zo kwam tijdens de reünie een mevrouw met een koektrommel vol met de briefjes op vodjes papier, die leerlingen in de klas aan elkaar doorgaven. Ook vonden we de regels terug die geschiedenisleraar Van Prooyen klasse IB in september 1959 oplegde. Onder meer 'steeds rekenen op onvoor bereide (straf)repetities' en 'wie aanleiding geeft tot 136 Scyedam jaargang 45 nr. 4

Scyedam | 2019 | | pagina 28