afkijken NUL!'. Oude schoolkranten geven ook een tijdsbeeld. De oudst bewaarde is van 1913, met een recensie van de film 'Cleopatra of de Schrik der Nijl', een verslag van de leraarsvergadering voor het Kerstrapport (na een half uur kwam de conciërge binnen met 'fleschjes champagne', alleen niet voor de pers) en een rapportage door 'Oleandre' die een hij en een zij uit haar klas per fiets geschaduwd had tot in de 'flirtatiën-walk van onze stad', het Sterrebos bij de Maas, tot zij bij ondergaande zon plotseling een 'met een groote bocht begunstigd' doodlopend zijlaantje insloegen. In 1945 zou, hoe jammer, de Kerstvakantie vast verlengd gaan worden wegens het kolentekort en blijkt het tarief voor het uitlenen van uittreksels 2 cigaretten per uittreksel. Eind jaren veertig vinden we discussies over of leraren met sneeuwballen bekogeld mogen worden en of een meisje mag roken ('zonde van de siga retten!') en verder een verslag van een maanlanding. In de jaren zeventig krijgt de plaatselijke middenstand ervan langs (geen enkele behoorlijke platenboetiek in Schiedam). In 1990 verslaat een onwennige reporter de eerste damesvoetbal-wedstrijd, met een cartoon ('tech nisch ziet het er goed uit') die meer oog heeft voor de dames dan voor hun spel. Archiefstage Inmiddels hadden de HBS en MMS het, na bijna honderd jaar, bouwvallig geworden eerste school gebouw verlaten en ging de school in 1967 als RSG Schravenlant verder in Nieuwland, de wijk die toen de bijnaam de hongerput droeg. De huren waren name lijk alleen voor notabelen als leraren op te brengen. Het besluitvormingsproces over die nieuwbouw werd met een als 1 aprilgrap begonnen scholierenstaking in 1963 bespoedigd. Ook dat fraaie nieuwe schoolgebouw (met bijna een eigen zwembad!) is alweer gesloopt en vervangen door nieuwbouw, bij de opening in 2013 het aller duurzaamste schoolgebouw van Nederland. Nog steeds loopt de school voorop met vernieuwend onderwijs, zo is Lyceum Schravenlant één van de weinige scholen met, naast 6-jarig VWO, versneld 5-jarig VWO-onderwijs en de enige school met naast de 5-jarige een 6-jarige Havo. Leerlingen uit het halve land doen er hun eindexamen Russisch. Het jubileumjaar wordt door tal van activiteiten opge luisterd. Zo zijn er historische tentoonstellingen te zien in het schoolgebouw en in het bezoekerscentrum van de Historische Vereniging. In maart gingen leer lingen van 5vwo op archiefstage, in april gingen tal van klassen in de oude binnenstad terug naar 1869 en was er een grote reünie van oud-leerlingen. In oktober, de Maand van de Geschiedenis, werd een historische avond georganiseerd en aan het einde van de maand trakteerden de leerlingen de Schiedammers met tal van acties voor goede doelen. Zo reinigden brugklassers op waterfietsen, met schepnetten uitgerust, de grachten van zwerfvuil. Uiteraard blijven aanvullingen op het schoolarchief of het archief van 'Onder Ons' van harte welkom! Scyedam jaargang 45 nr. 4

Scyedam | 2019 | | pagina 29