boekennieuws Boekennieuws De man die Schiedam veranderde. Het bewogen leven van M.C.M. de Groot Wie zich op bijzondere wijze verdienstelijk heeft gemaakt voor Schiedam, kan in aanmerking komen voor de M.C.M. de Groot-speld. Samen met de naar hem genoemde straat vormen zij de herinnering aan Michael Coenradus Maria de Groot (1860-1935), die als sociaal pionier een belangrijke rol in het Schiedam van zijn tijd heeft gespeeld. Hoewel er verschillende kleinere publicaties aan hem gewijd zijn, stond een echte biografie nog steeds uit. Hans van der Sloot heeft de handschoen opgepakt met als resultaat het boek 'De man die Schiedam veranderde. Het bewogen leven van M.C.M. de Groot.' In dit vlot geschreven boek beschrijft Van der Sloot het Herman Noordegraaf leven van De Groot alsook een aantal van zijn werk zaamheden. De Groot was werkzaam als commissio nair in spiritus, moutwijn en jenever en als zodanig een succesvol zakenman. Dankzij de nog maar recent ontdekte administratie uit de jaren dat De Groot leiding gaf aan de Spiritusmaatschappij, kon Van der Sloot nieuwe vondsten verwerken, ook wat betreft De Groots inkomen. Daaruit blijkt dat De Groot een zeer vermogend man was. Hij gebruikte echter zijn geld en zijn tijd mede om de levensomstandigheden van de minder bedeelden, in die tijd vooral de arbei dersklasse, te verbeteren. Dat werd zijn levensroeping na een periode waarin hij vooral verbonden was met de vernieuwingsbeweging in kunst en literatuur in Amsterdam. Met name met de dichter Albert Verwey had hij contact en hij gaf hem veel financiële steun. De Groot was een progressieve, sociale (in woorden van die tijd: vrijzinnige) liberaal. Als zodanig had hij van 1891 tot 1911 zitting in de gemeenteraad. Op maatschappelijk en economisch terrein heeft hij vele baanbrekende initiatieven ontplooid (al vind ik de uitdrukking 'de man die Schiedam veranderde' te sterk; daarbij speelden andere personen en factoren ook een rol). Voor hem waren vooral het coöpera tiewezen en volksontwikkeling de peilers voor de verbetering van het leven van de arbeiders en hun gezinnen. Wat betreft praktisch beleid had hij veel gemeenschappelijk met de opkomende socialistische beweging, maar de klassenstrijd wees hij nadrukkelijk af. Om een onvolledige aanduiding te geven: De Groot richtte het Volkshuis op (voor cursussen, toneel, muziek en excursies en dergelijke voor de arbeiders en legde daarop voortbouwend de grondslag voor de Gemeentelijke Bibliotheek), de woningbouwver- 138 Scyedam jaargang 45 nr. 4

Scyedam | 2019 | | pagina 30