Volkshuis Schiedam eniging Volkshuisvesting, de Vereniging Schiedam Vooruit ter stimulering van het economisch leven en de bakkercoöperatie D.E.S. (Door Eendracht Sterk). Voorts nam hij het initiatief ter verwezenlijking van de eerste Gemeentelijke Arbeidersbeurs in Nederland. Het meest lag zijn hart bij de drukkerij De Eendracht waarin de werknemers mede-eigenaar waren. Hiervan was hij directeur van 1897 tot 1932. Van der Sloot plaatst het leven van De Groot in de context van het zich industrialiserende Nederland en, specifiek van Schiedam, de neergang van de klein schalige moutwijnbranderijen. Ook positioneert hij de hoofdpersoon in de relatienetwerken waarvan hij deel uitmaakte, lokaal, maar ook buiten Schiedam. Ook benoemt hij De Groots familiaire leven, zowel zijn ouderlijk huis als zijn eigen gezin. Zo krijgt de lezer een levendig beeld van deze 'grote Schiedammer'. Mijn voornaamste kanttekeningen zijn tweeërlei. Ten eerste bevat het boek nogal wat slordigheden, inclusief herhalingen en kleine onjuistheden. Zo worden de personen uit zijn netwerk in Amsterdam en in Schiedam meerdere malen in ongeveer dezelfde bewoordingen opgevoerd en wordt het huwelijk met Wilhelmina Dupont alsook gegevens over haar vader driemaal vermeld. Terecht besteedt de auteur aandacht aan de relatie van zijn dochter Jeanne met de wereldberoemde Weense psychiater Freud. Zij was de eerste in Nederland die bij hem in de leer ging. Haar briefwisseling met haar ouders en met Freud wordt op pagina 110 vermeld, in de hoofdtekst en in een noot met bijna dezelfde tekst. Daarbij wordt in de hoofdtekst vermeld dat de brieven in 2016 aan het Gemeentearchief zijn afgestaan en in de noot is dat 2017. Bovendien vermeldt de auteur niet dat een selectie van die brieven al in 2011 is uitgegeven. Mijn tweede kanttekening is dat er inhoudelijk meer uit te halen was geweest. Zo wordt De Groots werk in de gemeenteraad toegelicht aan de hand van enige belangrijke zaken die hij aan de orde stelde. Maar hoe lagen de verhoudingen in de gemeenteraad en wat kwam er aan de orde en hoe stelde De Groot zich op? Wat was bijvoorbeeld zijn rol in de machtswisseling in het College van Burgemeester en Wethouders in het begin van zijn gemeenteraadslidmaatschap en bij het aftreden van de autoritaire burgemeester P.J. van Dijk van Matenesse? In de verhouding met de SDAP had niet onvermeld mogen blijven dat de verkiezing van het eerste socialistisch gemeenteraadslid in 1907, Piet de Bruin, mogelijk werd gemaakt door de steun die De Groot hem gaf. De eerder vermelde bakkerij D.E.S. wordt enige malen genoemd, maar verder niet behandeld, terwijl deze coöperatie in Schiedam een belangrijke rol heeft vervuld. Tot slot: het boek is mooi uitgegeven en geïllustreerd. Toch heb ik ook hier een wens. De auteur vermeldt dat er verschillende fotoboeken met familiekiekjes zijn. Daarvan had ik er meer afgedrukt willen zien om zo De Groot en zijn gezin letterlijk meer in beeld te krijgen. Hans van der Sloot, De man die Schiedam veran derde. Het bewogen leven van M.C.M. de Groot, Dr. K. Heeringa Stichting, Schiedam 2019, pp. 139, geïll., prijs €26,30. Het Volkshuis, op initiatief van M.C.M. de Groot opgericht ter bevordering van de emancipatie van arbeiders, 1910. Beeldbank Gemeentearchief Schiedam, nr05533. Scyedam jaargang 45 nr. 4 139

Scyedam | 2019 | | pagina 31