oen heb ik bij de nonnen in de Tuinlaan aangebeld... Lidwien Meijer De heer Wim van Rutten (90) woonde een groot deel van zijn leven in Schiedam Oost. Crisis, oorlog, de kerk, een eigen winkel... hij maakte het er allemaal mee. "In de crisistijd woonden we in de Laurens Coster- straat. Mijn vader en moeder en twee oudere broers. Toen kreeg de hele straat twee kwartjes huurverho ging. We moesten betalen... óf eruit. De vrouwen wilden niet betalen en toen werden de meubels op straat gezet. Mijn vader was op dat moment niet thuis. Hij was in Drenthe aan het werk, in het kader van de werkverschaffing. Dus mijn moeder stond er alleen voor. Ze ging naar ome Willem, die had een boerderij aan de Overschieseweg en kwam met paard en wagen de meubels ophalen. Op het moment van die ontruiming stonden er veel huizen leeg. Er werd een huis gevonden in het voorste deel van de Parallelweg, de Prelleweg zeiden we. Dat was het goede deel. Oma woonde ook bij ons in huis. Zij ging altijd naar de Singelkerk, weer of geen weer. Als het glad was, liet ze mijn broer Jo voor zich uit lopen met de asla. In de oorlog zat ik op de Aloysiusschool in de Laurens Costerstraat bij broeder Keesie. Ik had een vrienden club en we liepen met speldjes op om de Duitsers te plagen. De speldjes waren gemaakt door Broeder Keesie. We hebben geen hongergeleden tijdens de oorlog, alleen in de hongerwinter. Dat kwam door een groentetuin. Begin mei 1945 (de bevrijding was in zicht) werkte ik in mijn tuintje en toen begonnen de Duitsers precies daar schuttersputjes te graven. Na de bevrijding zijn we met de verkennerij begonnen. Zo heette de padvinderij bij katholieken. We hadden bijeenkomsten in de torenkamer van de pastorie van de Singelkerk. Verder hadden we geen onderkomen, het was er koud, het was niet te doen, we wilden een behoorlijke plek. Toen hebben we een keer uit protest de verlichting uitgedraaid in de kerk. Ik heb toen zelfs ook bij de nonnen in de Tuinlaan aangebeld en ik mocht binnenkomen. Ik heb gezegd: 'Eerwaarde zuster, boven zijn er toch zalen...' Toen mochten we in het houten gebouw achter de Singel kerk. Dat was wat groter maar ook hartstikke koud in de winter. We hadden er vuurpotten staan. Ik had goede cijfers maar van studeren was in die tijd geen sprake. Het werd de Ambachtsschool, op de Walenburgerweg in Rotterdam. En daarna werken bij Wilton-Fijenoord. Ik heb er een oplei ding gevolgd op de bedrijfsschool, tot scheepstim merman. Maar op den duur wilde ik toch eigen baas zijn. In 1957 zijn we met de winkel begonnen in de Lange Singelstraat en die groeide: we konden er steeds meer ruimtes bij krijgen. We hadden een grote zaagmachine en een rek voor latten en spaanplaat en 140 Scyedam jaargang 45 nr. 4

Scyedam | 2019 | | pagina 32