In gesprek met Frits van Oostrom 'W 'I De middeleeuwse wereld in woorden Op uitnodiging van de Historische Vereniging bracht Frits Van Oostrom op 23 oktober een be zoek aan Schiedam en vertelde over zijn leven en werk. Een Verhaal vóór Schiedam. Sinds 2013 is er elke eerste zaterdag een Verhaal van Schiedam, meestal op de Hoogstraat 74A, soms op een andere locatie. Jan en alleman is de afgelopen jaren op dit bescheiden podium verschenen om iets te vertellen over een onderwerp dat in ieder geval met de geschiedenis van Schiedam te maken moet hebben. Het bestuur van de Historische Vereniging bedacht dat het aardig zou zijn om eens verder te kijken dan de Schiedamse vesten en de havens en voor die wijdere blik een landelijk bekend historicus uit te nodigen. Het geheel zou dan worden aangeboden aan de stad onder de naam: Verhaal voor Schiedam. Gelauwerd wetenschapper met een groot publiek De keuze viel op Frits van Oostrom, hoogleraar Nederlandse letterkunde van de middeleeuwen aan de Universiteit Utrecht1'. Van Oostrom is een gelau werd wetenschapper, maar schrijft ook bekroonde boeken voor een groot publiek over middeleeuwse onderwerpen. De invalshoek is daarbij letterkunde geplaatst tegen de cultuurhistorische achtergrond van Reinard Maarleveld een periode. Zo behandelt Van Oostrom in 'Maerlants wereld'2' (AKO literatuurprijs 1996) ook het leven van 'onze' Aleida van Henegouwen, van wie Schiedam in 1275 stadsrechten kreeg. Voor 'Nobel streven' 3' kreeg Van Oostrom in 2018 de Libris Geschiedenisprijs. Dit boek lijkt een woeste avonturenroman maar is de weerslag van gedegen bronnenonderzoek, schitterend verwoord door Van Oostrom. Tussen 2005 en 2007 was Van Oostrom voorzitter van een commissie die op verzoek van de regering 'de Canon van Nederland' voor het basisonderwijs samen stelde. Daarin staan belangrijke personen, voorwerpen en gebeurtenissen die samen het verhaal van de histo rische en culturele ontwikkeling van Nederland laten zien.4' Leraren inspireren jongeren Het Verhaal voor Schiedam werd op 23 oktober verteld in de kapel van het Stedelijk Museum, waar zo'n zeventig mensen aanwezig waren. Vice-voorzitter Sjaak Meijer legde uit waarom het goed is af en toe over de stadsgrenzen heen te kijken. Het Verhaal kreeg de vorm van een vraaggesprek waarbij ik de dankbare taak had om Van Oostrom een onderwerp te geven waarop hij commentaar kon geven. In het voorgesprek was mij al gebleken dat hij niet alleen een goed schrijver is, maar ook een uitmuntend spreker. Van Oostrom vertelde over het begin van zijn loopbaan. Hij groeide op in Leiderdorp in een liberaal milieu. Als zoon van een neerlandicus en lexicograaf (mede samensteller van het Woordenboek der Nederlandse Taal) kreeg hij de liefde voor taal van huis uit mee. Na het gymnasium bèta in Leiden (wiskunde boeit hem nog steeds) studeerde hij Nederlands aan de Universi- Frits Van Oostrom (links) op het podium in de kapel van het Stedelijk Museum Schiedam. Foto Sjaak Meijer. I) fritsvanoostrom.nl 2) Maerlants wereld. Amsterdam 1996 3) Nobel streven het onwaarschijnlijke maar waargebeurde verhaal van ridder Jan van Brederode. Amsterdam, 2017 4) Kijk op https://www.entoen.nu/ voor de huidige canon 142 Scyedam jaargang 45 nr. 4

Scyedam | 2019 | | pagina 34