Van de hoofdredacteur Scyedam december 2019 Jaargang 45 nummer 4 Losse nummers 5,00 ISSN: 0166.5472 Wat ligt er nu weer op de mat? De JEF? Wat is dat voor blad? Daar zijn we toch geen lid van? Of is het toch de Scyedam? Zijn ze daar gek geworden bij die club? Lieve lezer, het is de oude en vertrouwde Scyedam, maar... dit nummer is bedoeld als een eerbetoon aan Jef Jansen. Jef is inmiddels meer dan veertig jaar met de geschiedenis van Schiedam bezig. Beroepsmatig als medewerker van het gemeentearchief Schiedam maar ook als liefhebber. Hij was onder meer bestuurslid van de Historische Vereni ging, redacteur van Scyedam en bestuurslid van het Fonds Historische Publicaties. Die laatste functie legt hij overigens niet neer. Behalve kenner van de Schiedamse geschiede nis is Jef Jansen ook een vriendelijke en bescheiden man. Het idee om een speciale aflevering van Scyedam aan hem te wijden is niet van hem en hij heeft lang tegengestrib beld. Maar soms moet je je verlies nemen. Paul de Graaff schoot een paar mooie portretten van Jef. Voor de omslag hebben we gekozen voor de foto waarop Jef serieus de camera inkijkt terwijl zijn glimlach op het punt staat door te breken. Wantje kunt rustig veertig jaar in archieven doorbrengen en tegelijkertijd vrolijk, opge wekt en enthousiast blijven. Lees in deze JEF bijvoorbeeld zijn verslag naar bewijzen over een mogelijk bezoek van Filips de Goede aan Schiedam. De redactie heeft Jef gevraagd om zoveel mogelijk kopij te leveren voor de aflevering die zijn naam draagt, maar er was toch nog wat ruimte over voor andere interessante bijdragen. Ex-winkelier Jan Schrijver ging terug naar de Hoogstraat, Jan Willem Verkaik blikt terug op 150 jaar Lyceum Schravenlant en Herman Noordegraaf behoed de Meester Knopper voor de vergetelheid. En...Frits van Oostrom was op bezoek bij de Historische Vereniging. U leest er alles over in deze Scyedam, eh.. JEF. Reinard Maarleveld Inhoud 110 Uitnodiging Ledenvergadering 112 "Archiveren is puzzelen" 116 Is Filips de Goede in Schiedam geweest? 120 Mijn gedenkwaardige plaatsen 125 Stadskroniek 126 Eerlijke handel door waagrecht 128 Veel meer dan een verzameling stenen 132 Meester Knopper, Onderwijzer in hart en nieren 135 Onbekende foto's en brieven duiken op! 138 Boekennieuws 140 Toen 142 In gesprek met Frits van Oostrom Scyedam is een kwartaaluitgave van de Historische Vereniging Schiedam. Het blad wordt toegezonden aan leden en begunstigers. Redactie: Antoine Lagrouw, Jef Jansen, Merel van der Vaart, Lidwien Meijer (tekstredactie), Marco Spruit Bleeker (lay-out) en Reinard Maarleveld (hoofdredactie). Redactieadres: Hooiland 17, 3121 XD Schiedam E-mail: redactie.scyedam@gmail.com Adverteren in Scyedam? Stuur ons een e-mail Niets uit deze uitgave mag zonder schriftelijke toestem ming van de redactie worden overgenomen. De redactie aanvaardt op geen enkele wijze aanspra kelijkheid voor feitelijke mededelingen van auteurs. Waar sprake is van historische beeld- of mening vorming, is dit altijd de mening van de auteur en niet de mening van de redactie. Kopij en beeldmateriaal: de redactie behoudt zich het recht voor, foto's en artikel(gedeelt)en voor hergebruik te bewaren. De redactie is niet aansprakelijk voor eventuele rechten die derden kunnen ontlenen aan door auteurs aangeleverd beeldmateriaal. De auteur verklaart door het aanleveren van beeldmateriaal ter publicatie impliciet dat dit beeldmateriaal vrij is van rechten, danwel dat de auteur daarover met rechtheb benden afspraken heeft gemaakt die publicatie niet in de weg staan. De redactie doet in overige gevallen haar best om rechthebbenden te achterhalen. Historische Vereniging Schiedam Secretariaat: Jos de Waardt Boet 18 3192 NJ Hoogvliet E-mail: secretaris@historischeverenigingschiedam.nl Website: www.scyedam.nl Ledenadministratie: A E M de Leede - Ham De la Marplein 15 3123 AC Schiedam Telefoon 010-4700904 ledenadministratie@historischeverenigingschiedam.nl Opzeggingen dienen vóór 1 december gedaan te worden. Het lidmaatschap eindigt dan met ingang van 1 januari. Individueel lidmaatschap 20,50 Lidmaatschap per echtpaar 23,50 Lidmaatschap 65+ 18,50 De Historische Vereniging is een culturele ANBI Druk: Kapsenberg van Waesberge Volg Scyedam ook op Facebook en Twitter! Voorpagina, pagina 113 en achterpagina: Jef Jansen, fotografie Paul de Graaff

Scyedam | 2019 | | pagina 3