"Archiveren is puzzelen" Jef Jansen blikt terug op zijn loopbaan Lidwien Meijer Heel zijn werkzame leven speelde zich af in het gemeentearchief van Schiedam. In 1978 kwam hij daar werken. In december gaat hij met pensioen. Jef Jansen kijkt dankbaar terug. Uithoorn was nog een dorp toen Jef Jansen er werd geboren in 1952. "Het was een gezin met tien kinderen. Mijn vader was huisarts met een enorm drukke praktijk en ook nog een apotheek aan huis. We woonden in een groot huis aan de Amstel, dat nu helaas gesloopt is. Tijdens vakanties bezochten we kerken en musea en al vroeg was ik aangestoken door al het moois dat ik daar zag. Bijvoorbeeld in 1969, de grote Rembrandttentoonstelling in het Rijksmuseum. Daar was ik met mijn vader en ik was toen ook al heel erg nieuwsgierig naar de historische dimensie. Hoe plaats je kunstuitingen in een histo risch kader? Dit alles maakte dat ik kunstgeschie denis ging studeren, maar na een jaar bleek dat het toch niet te zijn." Historische sensatie Na enig zoeken werd het de Archiefschool, een oplei ding van het Rijksarchiefwezen, een studie van een jaar. Tegelijkertijd moest hij stagelopen en deze keus werd een schot in de roos. "Ik liep stage bij het Rijks archief Noord-Holland. Het was een negentiende- eeuws gebouw in Haarlem, met allemaal houten stellingen. Ik heb daar het archief geïnventariseerd van de onderprefect van Amsterdam. Dit besloeg het tijdvak 1811-1815, dus nog de Franse tijd, ook in bestuurlijk opzicht. Ik was er meteen door gegrepen. Mijn eigen woonplaats Uithoorn viel ook onder het district van die onderprefect, dat geeft een extra aantrekking. Ik kreeg een rijk beeld van het dage lijks leven in die tijd en besefte hoe boeiend het is om archieven te inventariseren en toegankelijk te maken. De historicus Huizinga noemt zo'n archief ergens een 'historische sensatie'. Je zit zo bovenop het verleden! Die Archiefschool bestaat niet meer. Het is opgegaan in hoger onderwijs en universitair onderwijs. Ik vraag me af of die specifieke kennis die nodig is om archieven te onderzoeken - oude handschriften ontcijferen bijvoorbeeld - nog wel blijft bestaan." Schatkist En toen kwam de sollicitatie naar Schiedam, in 1978. Het gemeentearchief was nog op de Korte Haven. Guus van der Feijst was gemeentearchivaris. "We zeiden over en weer meneer tegen elkaar. Van huis uit was Van der Feijst theoloog, maar afgestu deerd op een kerkhistorisch thema en hij had, net als ik, de Archiefschool gedaan. In 1963 was hij gemeentearchivaris geworden. Ik heb veel van hem geleerd op het terrein van de theologie en ook de kerkelijke geschiedenis van Schiedam, al die span ningen tussen verschillende richtingen. In Schiedam is dat nog steeds zichtbaar. Je hebt hier de vrijzin nige kerk, een Oud-Katholieke kerk, streng gerefor meerde kerken. Mijn hoofdtaak werd het toegankelijk maken van archieven en collecties. Zo'n familiearchief.... daar veer ik van op. Het is een schatkist. Ik heb verschil lende archieven bij mensen thuis opgehaald: van de familie Mak, Van der Schalk, Rijnbende. Daarnaast ging ik allerlei klussen doen: zo ben ik al bijna 25 jaar secretaris van de straattaalcommissie, al 35 jaar lid van het Fonds Historische Publicaties van de Historische Vereniging Schiedam. Vrije tijd en werktijd lopen helemaal door elkaar. Schiedam in 1978 was anders dan nu. 'Schiedam is niks', vonden de meeste Schiedammers. Op het brandersverleden werd neergekeken, de stad was ook verwaarloosd, er werd veel gesloopt. Er heeft in de loop der jaren wel een herwaardering plaatsgehad en bezoe kers vinden Schiedam nu vaak verrassend mooi." l 12 Scyedam jaargang 45 nr. 4

Scyedam | 2019 | | pagina 4