Archiveren is puzzelen "Ik had het hier al gauw naar mijn zin. Ik kwam uit een dorp en ging naar de stad. Met verbindingen naar Rotterdam, een nog grotere stad. Ik kreeg hier ook alle ruimte om mijn werk op mijn manier te doen. Het stadsarchief was op de Korte Haven. Het was daar fijn, hartje stad, in het voormalige gebouw van de dienst gemeentewerken. Tot 1997 zaten we daar. Het was wel een oud gebouw, met alle gebreken die je dan hebt, maar heel sfeervol. Om vijf uur gingen we dicht en dan liepen we allemaal naar buiten. Daar bleven we vaak nog wat kletsen met elkaar en dan kwam de schilder Theo Wiegman, 'Doop', vaak meepraten. Hij woonde op de Korte Haven. Heel gezellig was dat. Het pand werd wel slecht. Er moest een soort stalen korset omheen worden gemaakt, anders zakte het in elkaar. Het archief van het dorp Kethel vond ik het leukst om te inventariseren. Dat dateert van begin zestiende eeuw tot 1941, toen de gemeente Kethel werd opge heven. Alles van het dorpsleven is erin te vinden, en al die namen die je nu nog steeds hebt in Kethel: Lansbergen, Olsthoorn, De Vette, Breugem, Poot, Rip... en die sociale omgeving. Ik ben er drie jaar mee bezig geweest. Het archief van de gemeente Schiedam heb ik ook gedaan. Dat was tien jaar werk. Het bestreek de periode 1815 1954. Het verveelde me nooit: het maken van een archiefschema, ordening scheppen, rubriceren, verbanden zien. Het is als puzzelen, er vallen dan ineens stukjes op zijn plek. Na van der Feijst is er zeven jaar geen archivaris geweest. Toen werd Charles Jeurgens benoemd, een talentvolle man, hij is vijf jaar hier geweest. Hij was belangrijk vanwege de verhuizing van de Korte Haven naar hier. En toen kwam Laurens Priester. Die is hier inmiddels alweer twintig jaar." Digitalisering "Hier op het Stadserf hebben we een veel groter depot, met klimaatbeheersing. Alles voldoet hier aan de eisen. We gingen er echt op vooruit dus het wende Archiefmedewerker Jef Jansen tijdens de voorbereidingen voor de verhuizing van het Gemeentearchief Schiedam van de Korte Haven naar het Stadserf. Het betreft de topografisch-historische atlas in depot rood derde verdie ping) Beeldbank Gemeentearchief Schiedam, nr 40341 1 14 Scyedam jaargang 45 nr. 4

Scyedam | 2019 | | pagina 6