snel. Het zat op de Korte Haven altijd vol mensen in de studiezaal: heel veel genealogie werd er gedaan, maar dat is door internet wel veranderd. Mensen kijken veel meer thuis. Allerlei archieven zijn thuis te raadplegen, ze zijn gedigitaliseerd: zoals de kranten, foto's, we zijn nu bezig met doop- trouw- begraaf- boeken van 1574 tot 1811. De burgerlijke stand is al gedigitaliseerd. Ook notariële archieven en het Oud Rechterlijk archief. Het wordt een enorm rijke bron. Toch komen nog steeds mensen hier met vragen. Vorige week nog: 'Wat betekenen die schildjes op huizen hier in Schiedam?' Dat zijn twee soorten schildjes die je hier en daar nog tegenkomt. Ze geven aan of er wateraansluiting of gasaansluiting was. Paul Bassant is vaak bezig met zijn proefschrift over vrijetijdsbesteding in Schiedam. Of mensen hebben een akte voor hun neus en ze kunnen dan bepaalde woorden niet ontcijferen of weten de betekenis niet. De burgerlijke stand, de bevolkingsregisters worden het meest geraadpleegd. Veel van de bezoekers van nu komen voor bouwvergunningen. Ze zoeken de plattegrond van het pand." Na zijn pensioen "Mijn favoriete tijdperk is toch wel de achttiende eeuw. Schiedam is dan booming, het ging hier vooruit, met name het sociëteitsleven komt op. Alle spanningen die landelijk spelen zie je hier ook terug: de patriotten en de prinsgezinden, vastge lopen structuren en een ontevreden burgerij die snakt naar meer vrijheid. Ik hou van werken op de vierkante centimeter, maar het wordt pas interessant als je het verband kunt leggen met grote historische stromingen. Zo heb ik onlangs 'Het meisje en de geleerde' van Gerdien Verschoor gelezen. Dat gaat over twee Rembrandtschilderijen in Polen. Die maken drie eeuwen lang allerlei omzwervingen door Europa. De Europese geschiedenis komt in allerlei facetten voorbij. Het boek van Bart van Loo: 'De Bourgondiërs' heb ik ook verslonden. En de biografie van Fred Jagtenberg over Willem IV, 'Stadhouder in roerige tijden', negenhonderd pagina's, heerlijk." Na zijn pensioen heeft Jef al wat plannen. "Ik word vrijwilliger bij het vrijmetselaarsmuseum in Den Haag en ik blijf actief bij het Fonds Historische Publicaties. Verder zie ik wel. Waarom ik altijd in Schiedam ben gebleven? Ik heb nooit reden gehad om hier weg te gaan. Ik woon hier nu 41 jaar en blijf hier vooralsnog ook wonen. Een bet-bet-betover- grootvader van mij, hij heette Van der Bergh, was een Schiedammer. Hij was opziener bij de bouw van het Jacobs Gasthuis, het huidige Stedelijk Museum. Dus ik heb wel enigszins Schiedamse wortels."-^ Jef Jansen tijdens de voorbereidingen voor de verhuizing van het Gemeentearchief Schiedam van de Korte Haven naar het Stadserf. Beeldbank Gemeentearchief Schiedam, nr 40347 Scyedamjaargang 45 nr. 4

Scyedam | 2019 | | pagina 7