Is Filips de Goede in Schiedam geweest? Speurtocht naar bewijzen In een hagiografie van de heilige Liduina staat het genoemd. En ook in een recent boek over de Bourgondiërs komt het ter sprake: Filips de Goede bezocht Schiedam. Jef Jansen deed zorgvuldig onderzoek en hij weet het nog niet zo zeker. Onlangs verscheen van de hand van Bart van Loo het boek 'De Bourgondiërs, Aartsvaders van de Lage Landen'. Het is een sprankelend verhaal over het ontstaan en de toenemende macht van het hertogdom Bourgondië. Door de gelukkige huwelijkspolitiek van de hertogen kwamen aangrenzende gebieden, zoals het graafschap Vlaanderen, onder hun gezag. Later werden onder andere ook Holland, Zeeland, Henegouwen, Brabant en Luxemburg toegevoegd. Het boek gaat ook over de legendarische banketten JefJansen en huwelijksfeesten, over het door een burgeroorlog en de Honderdjarige Oorlog verscheurde Frankrijk en over de kunstenaars in dienst van de hertogen zoals Klaas Sluter, Jan van Eyck en Gilles Binchois. Het gaat ten slotte over de neergang van Bourgondië na het overlijden van Karei de Stoute. Dynastieke, en dus ouderwetse geschiedschrijving? Wellicht, maar het is een verrukkelijk boek dat leest als een trein en dat ik iedereen kan aanbevelen. Zo boeiend kan geschiedenis zijn. Machtsstrijd Een belangrijk onderdeel van het boek is de verwer ving van de macht in Holland, Zeeland en Hene gouwen door Filips de Goede. Nadat de toenmalige graaf Willem VI in 1417 was overleden, ontstond een machtsstrijd om de opvolging van deze graafschappen. Hiermee laaide de strijd tussen de Hoeken en Kabel jauwen weer op. Halverwege de eeuw ervoor was die strijd begonnen; onder andere het kasteel van Mathenesse was hiervan het 'slachtoffer'. Aan de ene kant stond Jacoba van Beieren met haar manjan IV, hertog van Brabant, aan de andere kant Jacoba's oom Jan van Beieren. Jan van Brabant speelde echter vals en stond de graafschappen voor twaalf jaar af aan Jan van Beieren. Geen wonder dat Jacoba zich teleurgesteld voelde in haar man. Zij vluchtte naar Engeland en beschouwde haar huwelijk met Jan van Brabant als ontbonden. In Engeland trouwde zij met Humphrey van Gloucester, een broer van de Engelse koning. Met hem landde ze in Calais met de bedoeling Henegouwen in te nemen. Jan van Beieren stierf kort daarna aan vergiftiging en Filips de Goede was inmiddels benoemd tot regent in Holland, Zeeland en Henegouwen. Jacoba was nu de directe tegenstander van Filips. Humphrey was inmid dels naar Engeland uitgeweken maar hij zond wel hulptroepen naar Jacoba. De hulptroepen kwamen Portret Filips de Goede, ca. 1450. Naar Rogier van der Weyden. 1 16 Scyedam jaargang 45 nr. 4

Scyedam | 2019 | | pagina 8