De Bergerbuurt bij gaslicht Schiedam in zwart-wit, herinneringen aan de jaren '40 Tom Bezemer Tom Bezemer woonde als kind in Schiedam. Vaak ging hij op bezoek bij zijn grootmoeder in de Berger buurt. Aan mijn grootmoeder bewaar ik een paar mooie herinneringen. Opoe Bezemer (een benaming die, als een eretitel volledig bij haar paste) was in mijn beleving niet de lieve oma zoals die in sommige kinderboeken beschreven wordt. Geen oma die koekjes met je bakt, spelletjes met je doet of bij wie je gaat logeren en die op de rand van je bed je nog een verhaaltje voorleest. Dat soort zaken lagen buiten de gezichtskring, waarbij ook haar kleine woning beperkingen oplegde. Ze was gewend aan en ongetwijfeld ook gevormd door harde en moeilijke levensomstandigheden. Ze is 31 als in 1906 mijn opa overlijdt en ze met 4 heel jonge kinderen (de oudste 6 en de jongste 5 maanden) achterblijft, in een tijd waarin de begrippen weduwen- en wezenpensioen nog niet bestonden. Via het Hervormde Weeshuis aan de Lange Achterweg krijgt ze ondersteuning voor haar kinderen, die onder een regeling voor halfwezen vallen. Dat gaat uiteraard niet zonder controle. In het verslag van zijn huisbezoek beschrijft de rappor teur - in bewoordingen die honderd jaar later bij een kleinkind de wenkbrauwen doen fronsen - haar De Bergerbuurt in de Lange Nieuwstraat ca 1956. Mijn grootmoeder, Jacoba Bezemer-Karreman, staat in de deur opening van nummer 149/2. Beeldbank Gemeentearchief Schiedam, nr 01471. 10 Scyedam jaargang 46 nr. 1

Scyedam | 2020 | | pagina 10