Hoe zoek ik in een archief? Zeven gouden tips JefJansen ceerd? Niet alleen maakt dit veel archiefonderzoek overbodig, je krijgt ook inzicht in de bronnen die de auteurs hebben gebruikt. In 1989 verscheen in een kleine oplage de 'Biblio grafie van Schiedam', uitgegeven door de Histori sche Vereniging Schiedam. Hoewel deze sindsdien niet is bijgehouden, is het nog steeds een fantastisch naslagwerk dat het verdient om digitaal beschikbaar te komen. Een taak voor de Historische Vereniging Schiedam! Bij het Gemeentearchief is een exemplaar te raadplegen. Op de website van de Historische Vereniging is verder een bibliografie te vinden, zie www.scyedam.nl. En op de website van het Gemeentearchief kan de archiefbibliotheek worden doorzocht, zie https://archief.schiedam.nl/bibliotheek Gemeentearchief Schiedam Maak de vraag concreet, bijvoorbeeld: "Ik doe onder zoek naar de bewoners van de Hoogstraat in de periode 1918-1945". 2. Doe literatuuronderzoek Alvorens archiefonderzoek te beginnen moet litera tuuronderzoek worden gedaan. Stel je de vraag: wat is er over het onderzoek dat ik doe al eerder gepubli- 1.Bepaal zo exact mogelijkje onderwerp Dit lijkt een open deur maar is het niet. Je zou de mensen maar de kost moeten geven die met vragen komen als: "Ik zoek iets over de geschiedenis van Schiedam" of "Heeft u iets over Schiedam in de middeleeuwen". Hier kan een studiezaalambtenaar niets mee, niet omdat die informatie er niet is, maar omdat uit dit soort vragen blijkt dat de aspirant onderzoeker eigenlijk zelf niet weet wat hij zoekt en geen notie heeft hoe intensief archiefonderzoek eigenlijk is. Immers, een onderwerp als 'Schiedam in de middeleeuwen' vergt vele jaren onderzoek waar voor talloze archieven moeten worden geraadpleegd, niet alleen in Schiedam, maar ook daarbuiten. 5CHIQ2AM De website van het Gemeentearchief Over het Gemeentearchief Tmoslto Naam contact op Bezoekadres %o 14010 (tussen 8.30 en 17.00) Stadskantoor, derde verdieping C2 flhnir een e-mail Stadserf 1 f Contact RSS 3112 DZ Schiedam Postadres Postbus 1501 Website archie: Toegankelijkheid BracyACopyngh! 3100 EA Schiedam 16 Scyedam jaargang 46 nr. 1

Scyedam | 2020 | | pagina 16