3. Vraag je af welke instanties zich bezig hebben gehouden met jouw onderwerp. Het Gemeentearchief beheert bijna 700 archieven en collecties. Een afzonderlijk archief is niet zomaar een willekeurige verzameling, maar het geheel van, door een instelling ontvangen en opgemaakte en door haar taken of functies gestructureerde, informatie. Deze informatie kan zijn vastgelegd op papier of perka ment, tegenwoordig is die veelal digitaal aangemaakt. Maar dat maakt voor de definitie van een archief geen verschil. Een voorbeeld: een vereniging heeft bepaalde, in de statuten omschreven, taken, verga dert daarover, voert daarover correspondentie, houdt ledenadministratie bij en legt financiële verantwoor ding af. Al deze zaken worden vastgelegd, hetzij op papier, hetzij digitaal. Dit geheel van documenten noem je het archief van de vereniging. Nu het onderzoek: stel dat jouw onderwerp is "Armenzorg in de negentiende eeuw". Eliteraard heeft het gemeentebestuur zich daarmee bezig gehouden, maar ook instanties als de Magistraatsarmenkamer, de diaconieën en armbesturen van de verschillende kerken, het Sint Jacobsgasthuis, verenigingen als het 'Gezelschap Dorcas', de 'Gezamenlijke armen- fondsen' enzovoorts. Ga hiervoor naar https://collecties.schiedam.nl/ 4. Bestudeer daarom het archievenoverzicht op de website van het archief en selecteer de even tuele in aanmerking komende archieven Aan de hand van het archievenoverzicht op de website van het Gemeentearchief kun je een selectie maken van de in aanmerking komende archieven. Behalve de archiefnaam wordt ook de periode aangegeven en de omvang van het betreffende archief. 5 Selecteer de inventaris van het in aanmerking komende archief. Lees de inleiding daarvan en selecteer de in aanmer king komende inventarisnummers Heb je eenmaal een archief geselecteerd, raadpleeg dan via de website de inventaris. Het is van groot belang eerst de inleiding tot de inventaris te raadplegen. Dit om te voorkomen dat het archief op een verkeerde manier wordt bevraagd. Uit de inleiding blijkt welke taken de instantie had en hoe die in de loop van de tijd zijn veranderd. Vaak waren wettelijke regelingen daarvan de oorzaak. Als je hiervan op de hoogte bent, zal je ook niet de verkeerde vragen stellen en door het onderzoek teleurgesteld worden. Eén simpel voorbeeldje: er zijn soms bezoekers die bestemmings plannen zoeken uit de negentiende eeuw of de eerste helft van de twintigste eeuw. Die mensen worden teleurgesteld om de eenvoudige reden dat die in die periode nog niet bestonden. Bestemmingsplannen bestaan pas sinds de Wet op de Ruimtelijke Orde ning van 1962. 6. Raadpleeg indien mogelijk de nadere toegangen Van een aantal inventarisnummers in archieven zijn nadere toegangen gemaakt. Zo langzamerhand befaamd zijn de nadere toegangen op de registers van overdracht van onroerend goed in de zeven tiende eeuw, de zogenaamde giftboeken. Deze toegangen zijn gemaakt door de, onlangs overleden, vaste archiefbezoeker Ton van der Tuijn. Als er nadere toegangen zijn, worden die vermeld in de archiefinventaris. 7. Bezoek het Gemeentearchief en vraag de gese lecteerde inventarisnummers aan. Schroom niet de studiezaalmedewerkers om advies te vragen. Wie al dit huiswerk heeft gedaan, kan aan de slag. In een aantal gevallen zijn archiefstukken of archiefbestanden gedigitaliseerd en kunnen ze thuis geraadpleegd worden. Denk bijvoorbeeld aan de burgerlijke stand vanaf 1811. Zijn de door jou gese lecteerde stukken nog niet gedigitaliseerd, dan zal je een bezoek moeten brengen aan de studiezaal van het Gemeentearchief aan het Stadserf. Daar word je geholpen door twee professionele studiezaalmede werkers. Heb je vragen, stel ze gerust, domme vragen bestaan hier niet. Zelfs de archiefmedewerkers leren hier nog elke dag van. Voor de openingstijden en andere informatie raadpleeg de website van het archief: archief.schiedam.nl Scyedam jaargang 46 nr. 1 17

Scyedam | 2020 | | pagina 17