bescherming van de haringvloot en werd binnen de stad een garnizoen ondergebracht. Op het moment dat Robbert Gordon in Schiedam arriveert is de situ atie in Schiedam (en de noordelijke Nederlanden) relatief veilig. Alleen in naam is het nog oorlog en afgevaardigden van de strijdende partijen beginnen dan in Münster de vredesonderhandelingen. In Zeeland en Vlaanderen vinden in deze periode nog wel enkele veldtochten en belegeringen plaats, maar het is niet duidelijk of Robbert Gordon hierbij betrokken is geweest. Hij zal de meeste tijd in of rond Schiedam zijn dienst hebben vervuld. Het is bekend dat soldaten naast hun militaire taken en verplichtingen ook ruimte vonden om het soldij aan te vullen met verschillende ambachten. Burger en perkamentmaker Tijdens deze rustige laatste oorlogsjaren ontmoet Robbert Gordon in Schiedam de welgestelde Rotter damse perkamentmaker Jan Lievensz van Dalen en diens familie, in het bijzonder dochter Lijsbeth. Van Dalen is ongeveer gelijktijdig met Gordon naar Schiedam gekomen om zich hier als perkament maker te vestigen. Garnizoensofficieren werden geregeld bij burgers gehuisvest en mogelijk was adel borst Robbert Gordon bij of in de nabijheid van - de familie Van Dalen ingekwartierd. Het huis dat Jan Van Dalen in de Lange Kerkstraat had gekocht stond heel toepasselijk bekend als de Schotse Poort. Op 14 december 1647 gaan de 21-jarige Robbert Gordon en Lijsbeth van Dalen in ondertrouw. Robbert wordt hierbij geassisteerd door zijn sergeant Willem Robertson, Lijsbeth van Dalen, als 'jonge dame van Schiedam', door haar moeder Maertge Ariens. De huwelijksplechtigheid vindt plaats op 3 januari 1648. Ruim vier maanden later wordt op 15 mei 1648 de Vrede van Münster getekend. Het regiment waarin Robbert heeft gediend wordt in 1655 wegbezuinigd en opgeheven.2' Robbert Gordon beschikt dan al vier jaar over het Schiedams burger recht en is werkzaam in de perkamentmakerij van zijn schoonvader. Tot in de achttiende eeuw werden officiële papieren en boeken veelal in perkament gebonden en werd het onder meer voor oorkonden en kaarten gebruikt. Schiedam lijkt tot midden zeventiende eeuw niet over een eigen perkamentma kerij te hebben beschikt. De stad bemachtigde het materiaal uit Rotterdam. Een van de daar werkzame perkamentmakers was Jan van Dalen. In 1642 vroeg hij toestemming om het ambacht in Schiedam uit te mogen oefenen. 'Tversouck om alhier ter stede fran- chijn te maken wert goet gevonden en toegestaen' door het stadsbestuur op 28 september 1642.3' Van Dalen vestigde zijn perkamentmakerij in het Broers- veld, aan de oostzijde van de Vaart, waar Robbert na zijn demissie werkzaam werd. In 1654 wordt hij zelf genoemd als de franchijnbereider, de oude benaming van perkamentmaker. Na het overlijden van zijn schoonvader, enkele jaren later, wordt hij eigenaar van het bedrijf. De perkamentmakerij is SJ SJ Het familiewapen van de familie Gordon. 2) Er blijven van de oorspronkelijke tien Schotse regimenten nog drie over. Deze worden ter bescherming van de zuidgrens van de Republiek in de Zuidelijke Nederlanden, grofweg het huidige België, Limburg, Brabant en Zeeuws-Vlaanderen, gestationeerd in zogenaamde barrièresteden. De overgebleven regimenten worden vanaf dit moment genoemd naar hun commandant. Vanaf het midden van de achttiende eeuw staat het Derde Regiment Schotten bekend als het Gordon regiment, vernoemd naar Jacob Gordon, een kleinzoon van Robbert. Deze Jacob en twee van zijn zoons zullen decennialang in de Brigade dienen. 3) Gemeentearchief Schiedam, Toegang 291 Inventaris van het archief van het stadsbestuur tot 1795, inv. nr. 3 Registers van resolutiën van burgemeester en vroedschap, fol. 94v. 24 Scyedam jaargang 46 nr. I

Scyedam | 2020 | | pagina 24