in de loop der jaren gegroeid en ging bestaan uit twee huizen met erven. Het bedrijf beschikte over 92 ramen waarop het perkament gemaakt werd van dierenhuiden, die er achtereenvolgens werden geweekt, opgespannen, afgeschaafd en gepolijst. In 1662 wordt Robbert Gordon Hoofdman van het Chrispijns- of schoenmakersgilde. Het mili taire element verdwijnt echter niet helemaal uit zijn leven. In de kritieke jaren gedurende de Engelse oorlogen en het Rampjaar 1672 speelt Robbert een rol als sergeant van de burgerij en officier binnen de schutterij.4' Drie huwelijken De eerste huwelijksjaren wonen Robbert en Lïjst- beth waarschijnlijk bij hun (schoon)ouders in de Lange Kerkstraat. In 1655 koopt Robbert Gordon 'een huis en erf met een tuin daar benevens' op de Kerksloot, het vroegst bekende eigen bezit van Gordon in de stad. In 1659 volgt de aankoop van een huis in de Lange Kerkstraat, vlak naast dat van Jan van Dalen.5' Op deze adressen worden de zeven kinderen van Robbert en Lijsbeth geboren, van wie vier de volwassen leeftijd zullen bereiken. Een jaar na de geboorte van het zevende kind overlijdt Lijsbeth van Dalen. Zij wordt op 21 maart 1662 begraven in de Grote- of Sint Janskerk van Schiedam. Een half jaar later al hertrouwt de 36-jarige Robbert op 20 september 1662 met de vermogende Amster damse koopmansdochter Cecilia Crom. Voor de 38-jarige Cecilia is het haar derde huwelijk. Het stel krijgt twee zoons, Robbert en Adam. Wanneer Cecilia op vijftigjarige leeftijd overlijdt, wordt ook zij, op 20 juli 1673, begraven in de St. Janskerk. Robbert Gordon is dan 47 jaar oud en sluit wederom snel een nieuw huwelijk. Op 26 oktober 1673 gaat hij in ondertrouw met koopmansdochter Petro- nella (Pieternella) Gillis. De 41-jarige Petronella is weduwe van Ruth Maximiliaan van Waert, met wie zij drie dochters had.6' Robbert en Petronella krijgen samen nog een zoon, Ruth Gordon. Zo is Robbert Gordon driemaal in het huwelijk getreden met vermogende en welgestelde vrouwen. Het lijkt opmerkelijk dat de jonge Schotse aspirant officier, kort na aankomst in Schiedam al in het huwelijk kon treden met de bemiddelde Lijsbeth van Dalen. Robbert Gordon had zelf vanuit Schotland een familiewapen met zich meegebracht.7' Dit gaf hem enig aanzien en maakte hem een aantrekkelijke en gewilde partij voor families die hun rijkdom uit ambacht en handel hadden verkregen. Het vermogen van de echtgenotes zou samen met het aanzien van een familiewapen het fundament gaan vormen waarop toekomstige generaties en carrières werden gebouwd. Uit verschillende contracten en testamenten blijkt dat Robbert zelf geregeld gebruik maakt van het kapitaal van zijn echtgenotes, vooral dat van Cecilia Crom. Hij gaat ook leningen bij hen aan. De vrouwen waren zogenaamd 'onmondig' en voor handelen afhankelijk van mannen die in hun naam optraden. Hierdoor zijn zij minder zichtbaar of opvallend in de bronnen, maar zeker niet wil- of 4) De drie (handels)oorlogen met Engeland hadden direct en indirect grote gevolgen voor de stad Schiedam. Blokkades op zee brachten zware klappen toe aan de visserij, maar gaven juist een impuls aan de opkomende branderijen. 5) De huizen van Van Dalen en Gordon stonden op de plek waar zich nu het grote ABGcomplex bevindt. Na de verhuizing naar de Lange Kerkstraat in 1659 lijkt Robbert Gordon na ieder volgend huwelijk nieuwe huizen te hebben aangekocht. Zo verhuist hij met zijn tweede echtgenote naar de Gooistraat (Hoogstraat) en tijdens het derde huwelijk volgt een nieuwe verhuizing, nu naar de Westzijde van de Haven. Geregeld worden 'voorkinderen' van Robbert Gordon genoemd bij de bezittingen in de Lange Kerkstraat. Het betreft de kinderen uit zijn eerste huwelijk met Lijsbeth van Dalen. Verschillende bezittingen blijven meerdere generaties in bezit van de familie, andere worden (soms na verdeling van erfenissen) verkocht. Graag wil ik Robert Hijmans hierbij bedanken voor de verhel derende en inspirerende mailwisseling en zijn bijzondere 'onro erend goed puzzel'. 6) Op het moment dat Robbert en Petronella in het huwel[jk treden zijn de families al met elkaar verbonden. Eerder dat jaar, op 8 maart 1673, is Robberts oudste zoon Jacobus namelijk getrouwd met Machtalina (Machteld) van Waert, de oudste dochter van Petronella Gillis en Ruth Maximilaan van Waert. Van Waert had als kapitein van een linieschip onder leiding van Michiel de Ruyter tijdens de Tweede Engelse oorlog in juni 1666 het vijandelijke schip Covertine buitgemaakt. In augustus datzelfde jaar sneuvelde hij tijdens de Tweedaagse Zeeslag. 7) Het Gordon familiewapen is in vier vlakken verdeeld. In het eerste, linksboven in groen, staan drie gouden zwjjnskoppen afgebeeld. Daarnaast in goud drie rode leeuwenkoppen. Link sonder, ook in goud, staan drie rode wassenaars. Het vierde, groene vlak rechtsonder, laat drie zilveren rozen zien. Midden in het wapen staat over de vier vlakken heen een rode wassenaar afgebeeld. Soms wordt ook het motto of de wapenspreuk van de familie vermeld: animo non astutia - "Door moed, niet door listigheid". Scyedam jaargang 46 nr. 1 25

Scyedam | 2020 | | pagina 25