Drie 'gezichten' van café het Oude Posthuis Prentbriefkaarten als historische bron Hubert Beekman Prentbriefkaarten uit verschillende periodes kunnen iets laten zien van de geschiedenis van een bouwwerk. Een mooi voorbeeld is het Oude Posthuis, in 1 925 gesloopt. Eind jaren zestig kreeg ik van mijn oom een stapeltje prentbriefkaarten van Schiedam en Kethel. Deze bleven een half jaar in de kast liggen, totdat een Vlaar- dingse collega mij vertelde dat er op de Hoogstraat in Vlaardingen een antiquair zat (de heer Bouman) die ook prentbriefkaarten van Schiedam verkocht. Bouman wees mij op het bestaan van 'De Verza melaar', een vereniging met afdelingen door heel Nederland. In hun maandblad vond ik, naast de aankondigingen van ruil- en verzamelaarsbeurzen, ook adressen van aanbieders van prentbriefkaarten. Het was het begin van een hobby die inmiddels zo'n 50 jaar duurt en heeft geleid tot een fraaie collectie van Schiedamse prentbriefkaarten. In 1975 werd de Historische Vereniging opgericht en ik werd meteen lid. Er kwam een werkgroep Prentbriefkaarten waar overzichten werden samenge steld van series Schiedamse kaarten, afkomstig van verschillende uitgevers. Deze lijsten zijn onder meer gebruikt voor een tentoonstelling over fotograaf en uitgever van prentbriefkaarten J. van Diggelen, rond de jaarwisseling 1978-1979. Er is toen ook een boekje uitgegeven over Van Diggelen, geschreven door Cees van der Geer.'1 7-"*" Difftlttt, Schiedam. Café het Oude Posthuis 1900-1905, Beeldbank Gemeentearchief Schiedam, nr. 15358. Foto: Van Diggelen 1) C. van der Geer, Jan van Diggelen. Een Schiedams fotograaf 1836-1925. Schiedam, 1978 28 Scyedam jaargang 46 nr. 1

Scyedam | 2020 | | pagina 28