Aan de achterkant van het Posthuis, is het pand te zien van de vruchten- en wijnhandel van Leenmans (het lage gebouw met het puntdakje). Het pand geheel links is cafe Hoek, bij veel Schiedammers later bekend als cafe 't Sterretje. Vóór het Posthuis was de halte van de stoomtram naar Rotterdam. Op de plaats waar nu ongeveer de Koemarktbrug begint staat een telefoon paal. Op de buitenmuur van de eerste etage is een reclame te zien van cafe Het Oude Posthuis. In 1895 is een verbouwingsaanvraag voor het pand ingediend bij de gemeente. Op een blauwdruk (niet afgebeeld bij dit artikel) is te zien dat er nieuwe grote ramen aan de zijgevel zijn getekend en dat de schoor steen plaats heeft gemaakt voor een dakkapel. Op 25 mei 1895 adverteert de trotse eigenaar P. J. Van Slavenburg in de Nieuwe Schiedamsche Courant dat het café wordt heropend. Van Diggelen heeft voor zijn prentbriefkaart, waarop de schoorsteen en de kleinere ramen nog te zien zijn, dus een afbeelding van vóór 1895 gebruikt. Op de tweede kaart van het Oude Posthuis (zie hier onder) zien we een gaslantaarn, de nieuwe raaminde- ling op de zijmuur en een dakkapel. Ook is er op het dak een reclame geplaatst van Brouwerij de Griffioen. De tram is inmiddels elektrisch geworden en de kaart is uitgegeven namens de weduwe P.J. Slavenburg. Uit de Schiedamsche Courant van 17 april 1913 kunnen we afleiden dat haar man Pieter Johannes een dag eerder op de leeftijd van 62 jaar is overleden. Zij heeft de zaak nog een aantal jaren voortgezet. Waarschijn lijk is de foto dan van 1913 of later. Maar het is ook mogelijk dat de weduwe voor een eerdere opname heeft gekozen. In dat geval zou de man bij de ingang Piet Slavenburg kunnen zijn. En misschien kijkt de aanstaande weduwe vanaf de eerste verdieping naar de fotograaf? Op de derde foto is cafe het Oude Posthuis van naam veranderd. Wanneer de naamswijziging naar 'De Kroon' precies is geweest weet ik niet. In de Schiedamsche Courant van 31 december 1919 wordt A. van der Most genoemd als uitbater van cafe De Kroon. Op de foto zien we een andere dakreclame (gebroeders van der Schalk, distillateurs), de nieuwe naam en een bierreclame op de zijgevel (cafe restaurant de Kroon, Heineken's bieren). De bezoekers van het terras worden beschermd tegen de zon door een fraaie luifel. De gaslantaarn heeft plaats gemaakt voor een Oude Rusthuis tram.'Tel. 159.- Schiedam Wed. P. J. SLAVENBURG Koemarkt No 1 bid. 1 30 Scyedam jaargang 46 nr. 1

Scyedam | 2020 | | pagina 30