Wil Jansen, een ondernemende architecte Eén van de eerste vrouwelijke bouwkundige ingenieurs in Nederland Erica Smeets Willy Jansen was een telg uit de bekende distillateursfamilie Jansen. Zij werd archi tect en ontwierp onder andere de bedrijfs panden van haar broers in Schiedam, zo als de cartonnagefabriek aan de Nieuwe Haven. In twee delen schets Erica Smeets haar leven en loopbaan. Toen Wil(ly) Jansen (1904-1989) in 1931 afstudeerde aan de Technische Hogeschool in Delft mocht zij zich rekenen tot een kleine groep vrouwelijke bouwkundig ingenieurs die Nederland sinds 1917 rijk was.'1 Als jongste telg uit een Schiedams fabrikantengezin van vijf zonen en drie dochters, was Willy de enige die een universitaire studie volgde en voltooide. In een tijd waarin de vrouw geacht werd haar rol van echtgenote en moeder thuis te vervullen wist zij als ongehuwde, zelfstandig werkend architect een aanzienlijke order portefeuille op te bouwen, iets wat haar vrouwelijke vakgenoten die in die tijd afstudeerden nooit is gelukt. Jansens opdrachten bleven niet beperkt tot woningin terieurs, het in die tijd meest voor de hand liggende domein waarover een vrouw ideeën zou kunnen ontwikkelen. Zo betrokken haar broers haar niet alleen bij de verbouwingen van hun woonhuizen, maar ook bij de ontwikkeling van de diverse bedrijfspanden die de ondernemende familie in Schiedam bezat. Mede gedwongen door de economische crisis, hield Jansen zich in de beginjaren van haar praktijk vooral bezig met landschapsarchitectuur. Gaandeweg ontwikkelde zij zich tot een architect met modernistische smaak en opvattingen. Ontsloten archief Voor zover Willy Jansen tegenwoordig bekendheid geniet, dankt zij die aan de door haar ontworpen Rotterdamsche Verzekering Sociëteiten (RVS) flat (1956-1958). Deze flat, bedoeld voor alleenstaande werkende vrouwen in Rotterdam, waarover in 2010 een publicatie verscheen, kan als haar belangrijkste opdracht worden beschouwd.2' Over haar verdere carrière en oeuvre was echter weinig bekend. In 2011 besloot de heer H.Th.F. Jansen het archief van zijn tante over te dragen aan het Gemeentearchief Schiedam. Het Wil Jansen met haar vader Herman in 1924, het jaar waarin zij ging studeren. Archief H.Th.F. Jansen. 1) Dit artikel vloeit voort uit onderzoek dat de auteur verricht naar de eerste vrouwelijke architecten in Nederland. Zie: E. Smeets-Klokgieters, 'Vrouw in de bouw. De eerste vrouwelijke afgestudeerde architecten in Nederland', Bulletin KNOB 116 (2017) (I), pp. 43-57; idem, 'Grada Wolffensperger, de eerste vrouwelijke bouwkundig ingenieur van Nederland', in: M.J.C.M. Brock e.a. (red.). Jaarboek Haerlem 1918, Haarlem 2019, pp. 153-177; idem, 'Riné Boerée, betonspecialiste bij de Genie', Mili taire Spectator 188 (2019) nr. 5 (mei), pp. 252-271. 2) A.C. Heijkoop en J. Bakker, De RVS flat. Schone beloning voor vasthoudendheid in Rotterdam, z.pl. [Rotterdam] 2010. 32 Scyedam jaargang 46 nr. I

Scyedam | 2020 | | pagina 32