De kinderen van het katholieke gezin van Herman Jansen, wonend in een statig pand aan de Lange Haven 19, stonden onder de hoede van een nanny en gingen naar kostschool.7' Willy vormde daar als jongste een uitzondering op en bezocht de HBS, van 1917 tot 1923. Als laatste thuiswonend kind mocht zij tijdens de dagelijkse maaltijden bij haar ouders aan tafel zitten, iets wat de andere kinderen tot hun zestiende niet was toegestaan. In tegenstelling tot zijn twee oudere doch ters had Herman Jansen vermoedelijk zijn dochter Willy, evenals zijn zoons, een actieve rol in het fami liebedrijf toebedacht: als enige in het gezin behaalde zij het slijtersvakdiploma.8' Wat haar bewoog om een geheel andere kant op te gaan dan een betrekking binnen het florerende familiebedrijf is niet bekend, maar in 1924 schreef zij zich in voor de opleiding bouwkunde aan de Technische Hogeschool (TH) in Delft. 9' Vermoedelijk was het voor Willy opportuun een andere weg in te slaan, toen eenmaal de opvolging in het familiebedrijf door haar broers was veiliggesteld. Haar weliswaar conservatieve vader respecteerde haar besluit en was er trots op dat een van zijn kinderen ging studeren. Zelf had hij de in 1869 mede door zijn oom opgerichte Hoogere Burgerschool aan de Overschiese- straat doorlopen, waar jongens uit de gegoede burgerij werden voorbereid op vooraanstaande betrekkingen in handel en industrie. Rubenslaan Willy's keuze voor een zelfstandige toekomst ging geheel tegen de toenmalige maatschappelijke opvat tingen in. Een vrouw werd niet geacht een universitaire studie te volgen, laat staan een beroep op dat niveau uit te oefenen. Haar rol lag thuis bij het gezin. Willy's moeder was hiervan een toonbeeld: zij bestierde het huishouden en gaf leiding aan het personeel, getuige de personeelsadvertenties die regelmatig in de lokale krant verschenen, waarin 'mevrouw H. Jansen' een 'nette werkster' voor zaterdag vroeg of een 'net 2e Meisje, liefst R.K., voor dag en nacht'.10' Toen Willy in 1931 afstudeerde waren de gevolgen van de beurskrach van 1929 duidelijk voelbaar en namen de bouwopdrachten allengs af. De overheid hield bouwprojecten nog enigszins gaande. Overheidsfunc ties waren echter sinds 1924 niet meer beschikbaar voor gehuwde vrouwen. Ongehuwde vrouwelijke solli citanten maakten evenmin kans op een baan zolang zij nog doorgingen voor potentiële huwelijkskandidates. Het is de vraag of Willy wel een overheidsfunctie ambieerde gezien de ondernemersmentaliteit waarmee zij opgroeide. Toch moet zij zich ervan bewust zijn geweest dat het als vrouwelijke nieuwkomer in een bij uitstek mannelijke bouwwereld verre van eenvoudig zou zijn om zelfstandig aan opdrachten te komen. Het ouderlijk huis. Lange Haven 19, met links daarvan het pand waarin Tup de cartonnagefabriek begon. Beeldbank Gemeentearchief Schiedam, nr. 05460. Jan Kamman Nederlands Fotomuseum. 7) Het pand werd in 1939 gesloopt in verband met doorbraak naar de Westvest (Griffioenstraat). Beeld bank Gemeentearchief Schiedam <https://beeldbank. schiedam.nl/beeld/detail/f3 56c24d-35f5-67ba-9a44- e584e92c4487/media/7616ba3e-96be-c224-e3f0- 55db31 b98ac6?mode=detail&view=horizontal&q=lange%20 haven%2019&rows=l&page=1> (geraadpleegd 8 mei 2019). 8) Heijkoop en Bakker 2010 (zie noot 2), p. 32. 9) Nationaal Archief (NA), Den Haag, archief Technische Hogeschool Delft (THD), Studentenadministratie, toegangsnr. 3.12.08.04, inv.nr. 156. 10) Nieuwe Schiedamsche Courant 14 oktober 1920 en 9 maart 1921. 34 Scyedam jaargang 46 nr. I

Scyedam | 2020 | | pagina 34