Mussert noch Moskou Heije Faber en Eenheid Door Democratie Herman Noordegraaf In de jaren dertig leek het nationaalsocialisme met de NSB van Anton Mussert ook in Neder land voet aan de grond te krijgen. Mede door de tegenbeweging Eenheid door Democratie is dat niet gelukt. Deze beweging had ook een Schiedamse afdeling. Predikant Heije Faber speelde een belangrijke rol. Welke waarden hield hij hoog in die jaren? Op zondag 14 november 1937 werd dr. H. Faber geïnstalleerd als voorganger van de Nederlandse Protestantenbond (N.P.B.) afdeling Schiedam. Het kerkgebouw Westvest 90 zat helemaal vol. Degenen die wilden komen hadden vooraf toegangskaarten moeten ophalen. De afdeling was in 1874 opgericht nadat in 1870 de N.P.B. als landelijke organisatie voor vrijzinnig protestanten tot stand was gekomen. De centrale persoon was toen de vrijzinnig hervormde predikant F. Haverschmidt. Vanaf 1899 was D. Rook aan de afdeling verbonden. Samen met anderen bouwde hij de afdeling uit tot een bloeiende organisatie die met meer dan duizend leden éen van de grootste in het land was. Na bijna veertig jaar trad Rook vanwege gezondheidsproblemen terug. Faber was al op de ledenvergadering van 30 april met algemene stemmen tot voorganger benoemd, maar vanwege een reis naar Amerika als een van de secretarissen van het Inter nationaal Verbond voor Vrijzinnig Christendom (I.V.V.C.) kon hij pas later naar Schiedam komen. Volksbeweging Heije Faber was een coming man in het vrijzinnig Het kerkgebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Westvest, 1920-1930. Beeldbank Gemeentearchief Schiedam nr. 00383. 4 Scyedam jaargang 46 nr. I

Scyedam | 2020 | | pagina 4